Katastrofesoftware giver Plass Data vind i sejlene

Hvis bare man kan finde et lille stykke af et offer efter en bombesprængning eller naturkatastrofe vil Plass Datas software være i stand til at identificere personen.

Danske Plass Datas software var i brug til at identificere ofre efter tsunamien i Asien og sidste sommers bombeattentat i London, og den opmærksomhed, firmaet fik i medierne, kan nu ses i regnskabet.

- Ja, det er lidt makabert, men al den opmærksomhed, vi fik efter at have stillet vores software gratis til rådighed efter tsunamien, betyder, at vi i dag forhandler med 10 lande om køb af vores system, fortæller Karsten Hector, administrerende direktør, Plass data.

Når kunden er et land

For Plass Data er en kunde ofte lig med et lands regering, og det er både godt og skidt.

Der er stil over, at kunden er et land, men et land er også omstændeligt at handle med.

- Det er typisk staten, der køber, og det betyder, at købet skal på finansloven, og så går der nemt to-tre år, inden kontrakten er hjemme, siger Karsten Hector.

En ny facilitet i Plass Datas DVI (Disaster Victim Identification) er et dna-modul, der med stor sikkerhed identificerer en død person, bare man kan finde en stump af vedkommende.

- Da de to tårne brasede sammen i New York kunne myndighederne kun identificere 50 procent af de omkomne. Havde de haft vores software, havde tallet været tæt på 100 procent, siger Karsten Hector.

Politiet samarbejder

DVI blev i sin tid til i et samarbejde mellem det danske og det norske politi og Plass Data.

I dag samarbejder virksomheden også tæt med den internationale politiorganisation Interpol.

- Det var Interpol, der hjalp os med at bygge dna-genkendelse ind i systemet og som tak for hjælpen kan Interpol bruge vores software gratis i fem år, forklarer Plass Data-direktøren.

Også det danske rigspoliti er involveret i udvikling og test af katastrofe-softwaren, og ind imellem får Plass Data også ønsker og kommentarer fra et eller flere af de 184 lande verden over, der er medlem af Interpol.

Der findes seks andre softwarehuse med et lignende identifikationsprogram, men Karsten Hector kan kun nævne Unisys.

- Jeg kender faktisk ikke de andre konkurrenter, og det siger selvfølgelig også lidt om, at den konkurrencesituation, vi befinder os i, ikke er så skræmmende, lyder det.

Ejendomsmæglere og tandlæger

Plass Data udvikler og sælger også løsninger til ejendomsmæglere, psykologer, tandlæger og fysioterapeuter.

Udgifterne til løn er steget med mere end tre millioner kroner, hvilket ifølge Karsten Hector er den væsentligste årsag til, at Plass Data er gået tilbage i indtjening på trods af et øget bruttoresultat i 2005/06.

Til gengæld forventer virksomheden et øget resultat i indeværende regnskabsår, og det gælder både omsætning og indtjening.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job