Mærsk: Ingen kommentarer til jobkarteller

A.P. Møller-Mærsk Gruppen afviser at forholde sig til, at selskabet har indgået en omfattende kartel-aftale med IBM. "Vores eneste svar er, at vi ingen kommentar har", lyder det fra selskabet.

Ingen kommentarer. Sådan lyder det konsekvent fra A.P. Møller-Mærsk i sagen om de omfattende jobkarteller, som Computerworld kan afsløre, at selskabet har indgået med IBM.

Det står klart, efter Computerworld gentagne gange har forsøgt at få en kommentar fra selskabet.

Første gang var i sidste uge, hvor informationschef Jette Clausen henviste til, at Mærsk Data ikke længere hører under gruppen.

– Mærsk Data er solgt til IBM. Så IBM må jo oplyse, om virksomheden har sådan en aftale eller overtaget den, sagde hun.

Siden har Computerworld ringet direkte til skibsreder Eivind Kolding, der stod for salget af Mærsk Data til IBM. Også han afviste blankt at kommentere sagen.

Vil ikke medvirke i debatten

Dernæst forsøgte Computerworld endnu en gang at få A.P. Møller til at forholde sig til selskabets hemmelige jobkartel-aftale.

Det affødte en henvendelse fra pressemedarbejder Thomas Grøndorf.

– Jeg har en kommentar til jeres henvendelse. Vi ønsker ikke at medvirke i den debat, siger han.

- I debatten? Det er jo sådan, at Mærsk selv har indgået en non-solicitationsaftale.

– Vi ønsker ikke at medvirke.

- Har I heller ikke en generel holdning til non-solicitionsaftaler?

– Det er vores svar.

- Vil det sige, at de medarbejdere, der er underlagt aftalen, ikke kan få det at vide? Vi har dokumentation for aftalen.

– Det er vores svar.

- At Mærsk ikke har nogen kommentar?

– Ja.

- Mærsk står jo selv som den ene part i aftalen.

– Du kan stille alle de spørgsmål du vil, men det er vores kommentar.

- Jeg bliver nødt til at spørge igen. Den non-solicitationsaftale mellem Mærsk Data, nu IBM, og A.P. Møller-Mærsk, betyder, at virksomhederne ikke må ansætte hinandens medarbejdere. Vil du bekræfte det?

– Det ønsker vi ikke at kommentere.

- Vil det sige selskabet medarbejdere skal leve i uvished om, hvorvidt de er stavnsbundet eller ej?

– Hør nu her, du har fået en kommentar. Det er det, vi ønsker at sige, siger Thomas Grøndorf.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS