Spilforlag truet på Nasdaq

En række af verdens største computerspilforlag er så meget i krise, at de risikerer at blive afnoteret på teknologibørsen Nasdaq.

Det kan godt være, at der er fuld gang i spilindustrien med konsolkrig og et voksende antal kunder, men det mærker de store spilforlag tilsyneladende ikke meget til.

I hvert fald hænger en række af verdens største spilforlag i øjeblikket så meget med bagdelen i vandskorpen, at de risikerer at blive afnoteret på teknologibørsen Nasdaq.

THQ har netop bekræftet, at selskabet har modtaget en advarsel fra Nasdaq om, at man risikerer at blive afnoteret, fordi man ikke har afleveret regnskaberne fra andet kvartal i tide.

THQ kan dog trøste sig med, at også andre spilforlag har problemer for tiden.

Tidligere på året måtte Atari, der i flere årtier har produceret og udgivet produkter til spilmarkedet, fremlægge et årsregnskab, hvor underskuddet var på 400 millioner kroner – et tab der senere er blevet justeret yderligere i den negative retning.

Der er flere forklaringer på de hårde tider. Blandt andet er markedet noget tøvende, fordi man er ved at skifte til en ny generation af spilkonsoller, og samtidig stiger og stiger udgifterne til at producere spil på grund af nye krav til grafik.

Af de 180 selskaber, der i øjeblikket for deres regnskabspraksis kigget efter i sømmene af Nasdaq, er flere af de helt store aktører i spilbranchen, heriblandt Activision og Take 2.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura