19. november sendte Nintendo sin nye spilkonsol, Wii, ud i butikkerne i hele Nordamerika, og allerede i går havde man solgt de første 600.000 eksemplarer, oplyser selskabet.
Nintendos leder i regionen, Reggie Fils-Aime, lagde da heller ikke fingre imellem, da de flotte salgstal blev præsenteret.
- Selv om salget nu passerer 600,000 enheder, fortsætter efterspørgslen med at overstige udbudet, og det står klart, at det her er et af de produkter man bare må have til feriesæsonen, lød kommentaren.
Køber også Zelda
Nu er der ikke meget ved at have en spilkonsol, hvis man ikke har nogen spil til den.
Forbrugerne har da tilsyneladende også allerede kåret yndlingsspillet: The Legend of Zelda: Twilight Princess.
Tre ud af fire af dem, der har købt Wii, har også købt Zelda.
Nintendo Wii lanceres i Japan 2. december og i Europa 8. december.
Nintendo regner med at have sendt fire millioner konsoller på verdensmarkedet til nytår, skriver Gamesindustry.biz