BlueCom: Fyringer rammer omsætningen

Udgifter i forbindelse med blandt andet fyringer sender bundlinjen hos it-distributøren BlueCom i rødt. "Uden disse udgifter havde vi haft et overskud på fem millioner," lyder det fra direktør Jens Fournais.

Både omsætning og bruttoresultat er gået tilbage de sidste fem år for it-distributøren BlueCom.

Sidste år faldt omsætningen eksempelvis med knap 113 millioner kroner, og resultatet blev et underskud på halvanden millioner kroner.

- De sidste tre år er forretningen drevet på en omkostningstung måde og har været mindre fokuseret på at være lukrativ end tidligere, siger Jens Fournais, medstifter af og administrerende direktør for BlueCom.

Overtog selv ledelsen

Den udvikling var årsagen til, at Fournais selv overtog ledelsen i august efter at have fyret såvel den daværende administrerende direktør og tre salgschefer i foråret.

- Hvis ikke vi havde haft disse helt ekstraordinære udgifter i forbindelse med fyringerne og til forliget med HP, så var vi kommet ud med at overskud på 5,5-6 millioner kroner, siger Jens Fournais.

Forliget med HP handler om, at HP tidligere på året slæbte distributøren i retten for ulovligt at importere HP-produkter fra lande uden for Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde (EØS-området).

Nåede ikke i retten

Sagen skulle have været for retten, men inden den nåede så langt, indgik BlueCom og HP et forlig, der betød, at BlueCom dels skal betale erstatning til HP, dels udlevere de ulovligt importerede produkter.

Ifølge Jens Fournais er HP "så hamrende besværlig at arbejde sammen med," at han strengt taget ikke gider sælge HP's produkter mere.

I øjeblikket er BlueComs største problem, at det er svært at skaffe tilstrækkeligt med kvalificeret arbejdskraft.

Direktøren forventer dog at have ansat 25 mand mere inden februar næste år.

- Jeg forventer også, at vi kommer ud med sorte tal til næste år, men jeg vil nødig sige noget om, hvor sorte de bliver, lyder det fra BlueComs chef.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere