TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Bibliotekerne skal sikre brugere på borger.dk

Bibliotekerne skal fra det nye år vejlede borgerne i al offentlig information via websitet borger.dk Sitet er dog ikke helt oppe og køre før 2012.

Danmark nye store webportal, borger.dk, får fra lanceringen 1. januar 2007 en hjælpende hånd fra landets bibliotekarer.

Bibliotekerne vil nemlig i høj grad være med til at markedsføre sitet, når man låner bøger og spørger om råd vedrørende offentlig information hos bibliotekarerne.

- Vi har i de seneste 10 år givet vejledning i, hvordan borgerne skal bruge nettet. Nu skal vi undervise og vejlede brugerne i, hvordan man kan anvende borger.dk, siger chefkonsulent Jonna Holmgaard Larsen fra Biblioteksstyrelsen.

En pligt

Hun understreger, at det jo er bibliotekernes pligt at informere borgerne, og på denne måde får bibliotekerne også en vigtigere betydning for lokalsamfundet i spørgsmål om offentlig information.

Borger.dk skal samle offentlige digitale oplysninger, tjenester og selvbetjeningsløsninger ét sted frem for at man skal gå ind på forskellige kommunale og statslige websites for at finde det, man søger.

Sitet er en sammenlægning af Videnskabsministeriets portal, danmark.dk, og kommunernes netborger.dk.

Sparsom information

Eftersom den endelig udgave af borger.dk først er færdig i 2012 vil der fra starten være sparsom information at rådgive om.

Men de offentlige myndigheder vil dog løbende tilbyde tjenester på sitet.

Ifølge planen vil det fra 2008 være muligt, at man på borger.dk kan søge på tværs af diverse offentlige myndigheder via en personaliseret funktion, Min Side.

Undervisning og rådgivning på bibliotekerne

Fra det nye år vil der på størstedelen af landets biblioteker være en kontaktperson, der kan undervise biblioteksbrugerne.

Undervisningen kan ske via en annonceret undervisningstime i eksempelvis selvbetjening af udfyldelsen af en selvangivelse.

Rådgivningen kan også foregå mere ad hoc, hvis en borger skal bruge akut hjælp til at løse en opgave på borger.dk.

- Men hjælpen skal gerne være hjælp til selvhjælp således, at borgeren de næste gange kan navigere rundt på borger.dk alene, siger Jonna Holmgaard Larsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere