Nordic Computer splitter forretningen op

Brokervirksomheden Nordic Computer omdøber de indenlandske aktiviteter til Comitec og opretter en ny virksomhed, der med navnet Nordic Computer tager sig af den udenlandske forretning.

Den gamle nordjyske brokervirksomhed Nordic Computer har splittet virksomheden op i to.

- Det gamle Nordic Computer har vi døbt om til Comitec, og den del af virksomheden skal fremover tage sig af de indenlandske aktiviteter, fortæller Kristian Gustafson, økonomidirektør for såvel Comitec som Nordic Computer.

Fra 1. juli har selskabet oprettet et nyt selskab, der under navnet Nordic Computer varetager den hidtidige udenlandske brokeraktivitet.

Jeg siger det ikke

Økonomidirektøren vil ikke løfte sløret for, hvorfor det er det nyetablerede selskab, der fortsætter med det gamle navn, mens de oprindelige aktiviteter omdøbes og fortsætter i et andet selskab med et nyt navn.

Men ifølge Computerworlds oplysninger har skattevæsenet ofte en del at sige, når det gælder om at vælge, hvilken aktivitet der skal udskilles, og hvilken der mest fordelagtig at fortsætte med.

Comitecs netop aflagte regnskab omfatter Nordic Computers aktiviteter for regnskabsårets første ni måneder frem til 30. juni.

Vi har solgt et hus

Bruttofortjenesten er gået frem med seks millioner kroner, mens overskuddet er gået frem med mere end otte millioner.

- Vi har solgt en ejendom, som har indbragt omkring fem millioner kroner og derudover har vi haft god fremgang i især vores serviceforretning, siger Kristian Gustafson.

Konkurrenterne inden for serviceydelser er ifølge økonomidirektøren de andre store leverandører og også en spiller som ServiceGruppen.

Forventningerne til indeværende regnskabsår er fortsat fremgang i såvel omsætning som indtjening.

Første regnskabsår for det "nye" Nordic Computer afsluttes 30. september 2007.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil