EADS trækker sig fra fra dansk Tetra-udbud

Den ene af de tre tilbudsgivere på det kommende Tetra-system til de danske beredskabsmyndigheder, EADS, trækker sig fra udbudet. Uanset hvem vinderen bliver, er det nu sikkert, at ordren vil blive landet af et foretagende med dansk deltagelse.

De tre finalister til at skulle levere det kommende radiosystem til de danske beredskabsmyndigheder bliver nu reduceret til to.

EADS (European Aeronautic Defence and Space Company), der også står bag Airbus, har netop meddelt, at selskabet trækker sig fra udbudet.

Det sker, fordi selskabet ikke mener, at det er teknisk muligt at levere kommunikationssystemet til de frekvenser, der er til rådighed.

Licenser uddelt gratis

Tilbage i 2001 blev to Tetra-licenser uddelt gratis, fordi der ikke var nok interesserede til et udbud.

Motorola-ejede Tetranet fik beredskabsfrekvenserne, mens licensen til de civile frekvenser ad omveje havnede hos danske Tetrastar med Hans Damm i spidsen.

EADS har i de seneste måneder deltaget i konkurrencen om Tetra-ordren, men nu opgiver selskabet altså kampen på grund af frekvens-situationen.

- Det er selvfølgelig ret sent i processen, men vi har hele tiden troet, at vi ville finde en løsning på den ene eller den anden måde med hensyn til frekvenserne. Men det håb er vi altså blevet nødt til at opgive, siger finske Matti Peltola, der leder EADS Secure Networks Oy.

Milliarder på spil

Analysefirmaet Gartner har tidligere anslået, at der skal bruges mellem 1,9 milliarder og 2,4 milliarder kroner på infrastruktur og Tetra-udstyr til det danske beredskab.

Kampen om at vinde ordren har været i gang siden midten af august, hvor Økonomistyrelsen prækvalificerede tre tilbudsgivere til ordren, og måneders arbejde er nu spildt for EADS' vedkommende.

- Det er sandt, at vi har brugt en del penge på det. Vi har været i gang i fem måneder, og faktisk endnu længere for det tager også tid at forberede sig, siger Matte Peltola.

Konkurrencen fortsætter

Hos Økonomistyrelsen bekræfter vicedirektør Henrik Pinholt, at man har modtaget et brev fra EADS, om at de trækker sig.

Han mener ikke, at det får nogen større betydning for udbuddet, at der nu kun er to finalister.

- Det betyder ikke andet, end at udbudsprocessen kører videre med de to, der er tilbage, siger Henrik Pinholt.

Med udmeldingen fra EADS står det klart, at den endelige ordre vil blive vundet af et foretagende med dansk deltagelse.

Den ene af de to resterende finalister er nemlig Tetranet, der byder ind på ordren under navnet Dansk Beredskabs-kommunikation.

Den anden er et konsortium bestående af danske Damm Celluar Systems (Tetrastar), SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Motorola er den mest oplagte vinder. Dels fordi Motorola altså sidder på beredskabsfrekvenserne til Tetra, dels fordi selskabet, sammen med EADS, der nu har trukket sig, er verdens største leverandør af Tetra-systemer.

Økonomistyrelsen regner med at underskive kontrakten ved udgangen af 1. kvartal 2007.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S