EADS trækker sig fra fra dansk Tetra-udbud

Den ene af de tre tilbudsgivere på det kommende Tetra-system til de danske beredskabsmyndigheder, EADS, trækker sig fra udbudet. Uanset hvem vinderen bliver, er det nu sikkert, at ordren vil blive landet af et foretagende med dansk deltagelse.

De tre finalister til at skulle levere det kommende radiosystem til de danske beredskabsmyndigheder bliver nu reduceret til to.

EADS (European Aeronautic Defence and Space Company), der også står bag Airbus, har netop meddelt, at selskabet trækker sig fra udbudet.

Det sker, fordi selskabet ikke mener, at det er teknisk muligt at levere kommunikationssystemet til de frekvenser, der er til rådighed.

Licenser uddelt gratis

Tilbage i 2001 blev to Tetra-licenser uddelt gratis, fordi der ikke var nok interesserede til et udbud.

Motorola-ejede Tetranet fik beredskabsfrekvenserne, mens licensen til de civile frekvenser ad omveje havnede hos danske Tetrastar med Hans Damm i spidsen.

EADS har i de seneste måneder deltaget i konkurrencen om Tetra-ordren, men nu opgiver selskabet altså kampen på grund af frekvens-situationen.

- Det er selvfølgelig ret sent i processen, men vi har hele tiden troet, at vi ville finde en løsning på den ene eller den anden måde med hensyn til frekvenserne. Men det håb er vi altså blevet nødt til at opgive, siger finske Matti Peltola, der leder EADS Secure Networks Oy.

Milliarder på spil

Analysefirmaet Gartner har tidligere anslået, at der skal bruges mellem 1,9 milliarder og 2,4 milliarder kroner på infrastruktur og Tetra-udstyr til det danske beredskab.

Kampen om at vinde ordren har været i gang siden midten af august, hvor Økonomistyrelsen prækvalificerede tre tilbudsgivere til ordren, og måneders arbejde er nu spildt for EADS' vedkommende.

- Det er sandt, at vi har brugt en del penge på det. Vi har været i gang i fem måneder, og faktisk endnu længere for det tager også tid at forberede sig, siger Matte Peltola.

Konkurrencen fortsætter

Hos Økonomistyrelsen bekræfter vicedirektør Henrik Pinholt, at man har modtaget et brev fra EADS, om at de trækker sig.

Han mener ikke, at det får nogen større betydning for udbuddet, at der nu kun er to finalister.

- Det betyder ikke andet, end at udbudsprocessen kører videre med de to, der er tilbage, siger Henrik Pinholt.

Med udmeldingen fra EADS står det klart, at den endelige ordre vil blive vundet af et foretagende med dansk deltagelse.

Den ene af de to resterende finalister er nemlig Tetranet, der byder ind på ordren under navnet Dansk Beredskabs-kommunikation.

Den anden er et konsortium bestående af danske Damm Celluar Systems (Tetrastar), SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Motorola er den mest oplagte vinder. Dels fordi Motorola altså sidder på beredskabsfrekvenserne til Tetra, dels fordi selskabet, sammen med EADS, der nu har trukket sig, er verdens største leverandør af Tetra-systemer.

Økonomistyrelsen regner med at underskive kontrakten ved udgangen af 1. kvartal 2007.

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S