EADS trækker sig fra fra dansk Tetra-udbud

Den ene af de tre tilbudsgivere på det kommende Tetra-system til de danske beredskabsmyndigheder, EADS, trækker sig fra udbudet. Uanset hvem vinderen bliver, er det nu sikkert, at ordren vil blive landet af et foretagende med dansk deltagelse.

De tre finalister til at skulle levere det kommende radiosystem til de danske beredskabsmyndigheder bliver nu reduceret til to.

EADS (European Aeronautic Defence and Space Company), der også står bag Airbus, har netop meddelt, at selskabet trækker sig fra udbudet.

Det sker, fordi selskabet ikke mener, at det er teknisk muligt at levere kommunikationssystemet til de frekvenser, der er til rådighed.

Licenser uddelt gratis

Tilbage i 2001 blev to Tetra-licenser uddelt gratis, fordi der ikke var nok interesserede til et udbud.

Motorola-ejede Tetranet fik beredskabsfrekvenserne, mens licensen til de civile frekvenser ad omveje havnede hos danske Tetrastar med Hans Damm i spidsen.

EADS har i de seneste måneder deltaget i konkurrencen om Tetra-ordren, men nu opgiver selskabet altså kampen på grund af frekvens-situationen.

- Det er selvfølgelig ret sent i processen, men vi har hele tiden troet, at vi ville finde en løsning på den ene eller den anden måde med hensyn til frekvenserne. Men det håb er vi altså blevet nødt til at opgive, siger finske Matti Peltola, der leder EADS Secure Networks Oy.

Milliarder på spil

Analysefirmaet Gartner har tidligere anslået, at der skal bruges mellem 1,9 milliarder og 2,4 milliarder kroner på infrastruktur og Tetra-udstyr til det danske beredskab.

Kampen om at vinde ordren har været i gang siden midten af august, hvor Økonomistyrelsen prækvalificerede tre tilbudsgivere til ordren, og måneders arbejde er nu spildt for EADS' vedkommende.

- Det er sandt, at vi har brugt en del penge på det. Vi har været i gang i fem måneder, og faktisk endnu længere for det tager også tid at forberede sig, siger Matte Peltola.

Konkurrencen fortsætter

Hos Økonomistyrelsen bekræfter vicedirektør Henrik Pinholt, at man har modtaget et brev fra EADS, om at de trækker sig.

Han mener ikke, at det får nogen større betydning for udbuddet, at der nu kun er to finalister.

- Det betyder ikke andet, end at udbudsprocessen kører videre med de to, der er tilbage, siger Henrik Pinholt.

Med udmeldingen fra EADS står det klart, at den endelige ordre vil blive vundet af et foretagende med dansk deltagelse.

Den ene af de to resterende finalister er nemlig Tetranet, der byder ind på ordren under navnet Dansk Beredskabs-kommunikation.

Den anden er et konsortium bestående af danske Damm Celluar Systems (Tetrastar), SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Motorola er den mest oplagte vinder. Dels fordi Motorola altså sidder på beredskabsfrekvenserne til Tetra, dels fordi selskabet, sammen med EADS, der nu har trukket sig, er verdens største leverandør af Tetra-systemer.

Økonomistyrelsen regner med at underskive kontrakten ved udgangen af 1. kvartal 2007.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job