EADS trækker sig fra fra dansk Tetra-udbud

Den ene af de tre tilbudsgivere på det kommende Tetra-system til de danske beredskabsmyndigheder, EADS, trækker sig fra udbudet. Uanset hvem vinderen bliver, er det nu sikkert, at ordren vil blive landet af et foretagende med dansk deltagelse.

De tre finalister til at skulle levere det kommende radiosystem til de danske beredskabsmyndigheder bliver nu reduceret til to.

EADS (European Aeronautic Defence and Space Company), der også står bag Airbus, har netop meddelt, at selskabet trækker sig fra udbudet.

Det sker, fordi selskabet ikke mener, at det er teknisk muligt at levere kommunikationssystemet til de frekvenser, der er til rådighed.

Licenser uddelt gratis

Tilbage i 2001 blev to Tetra-licenser uddelt gratis, fordi der ikke var nok interesserede til et udbud.

Motorola-ejede Tetranet fik beredskabsfrekvenserne, mens licensen til de civile frekvenser ad omveje havnede hos danske Tetrastar med Hans Damm i spidsen.

EADS har i de seneste måneder deltaget i konkurrencen om Tetra-ordren, men nu opgiver selskabet altså kampen på grund af frekvens-situationen.

- Det er selvfølgelig ret sent i processen, men vi har hele tiden troet, at vi ville finde en løsning på den ene eller den anden måde med hensyn til frekvenserne. Men det håb er vi altså blevet nødt til at opgive, siger finske Matti Peltola, der leder EADS Secure Networks Oy.

Milliarder på spil

Analysefirmaet Gartner har tidligere anslået, at der skal bruges mellem 1,9 milliarder og 2,4 milliarder kroner på infrastruktur og Tetra-udstyr til det danske beredskab.

Kampen om at vinde ordren har været i gang siden midten af august, hvor Økonomistyrelsen prækvalificerede tre tilbudsgivere til ordren, og måneders arbejde er nu spildt for EADS' vedkommende.

- Det er sandt, at vi har brugt en del penge på det. Vi har været i gang i fem måneder, og faktisk endnu længere for det tager også tid at forberede sig, siger Matte Peltola.

Konkurrencen fortsætter

Hos Økonomistyrelsen bekræfter vicedirektør Henrik Pinholt, at man har modtaget et brev fra EADS, om at de trækker sig.

Han mener ikke, at det får nogen større betydning for udbuddet, at der nu kun er to finalister.

- Det betyder ikke andet, end at udbudsprocessen kører videre med de to, der er tilbage, siger Henrik Pinholt.

Med udmeldingen fra EADS står det klart, at den endelige ordre vil blive vundet af et foretagende med dansk deltagelse.

Den ene af de to resterende finalister er nemlig Tetranet, der byder ind på ordren under navnet Dansk Beredskabs-kommunikation.

Den anden er et konsortium bestående af danske Damm Celluar Systems (Tetrastar), SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Motorola er den mest oplagte vinder. Dels fordi Motorola altså sidder på beredskabsfrekvenserne til Tetra, dels fordi selskabet, sammen med EADS, der nu har trukket sig, er verdens største leverandør af Tetra-systemer.

Økonomistyrelsen regner med at underskive kontrakten ved udgangen af 1. kvartal 2007.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse