Københavnere er de ivrigste e-handlere i udlandet

Befolkningen i hovedstaden handler næsten dobbelt så meget på fremmedsprogede hjemmesider som nordjyder. Nye tal viser, at danskerne generelt er flittige til at handle på nettet.

E-handel på fremmedsprogede hjemmesider er mest udbredt i København.

Cirka 45 procent af de københavnere, der handlede ind via nettet i sidste måned, gjorde det på udenlandske hjemmesider.

Det viser tal i Danmarks Statistiks og IT- og Telestyrelsens rapport, Informationssamfundet Danmark 2006.

Gennemsnittet for danskere, der handlede ind på fremmedsprogede hjemmesider ligger på 38 procent.

Nordjylland er en af de regioner, der trækker alvorligt ned i statistikken. Kun 28 procent af de e-handlende nordjyder købte varer på udenlandske websites i den seneste måned.

Fire ud af ti danskere e-handler

Antallet af e-handlende danskere stiger dog. 38 procent af dem, der har benyttet nettet i 2006, benyttede lejligheden til at putte varer i de virtuelle kurve.

Mændene ligger fortsat i spidsen, for 43 procent af de mænd, der har været på online den seneste måned, har også handlet varer på nettet. Til sammenligning ligger andelen for kvinder på 33 procent.

Aldersmæssigt er det de 20-39 årige, der benytter mulighederne på nettet oftest. 43 procent i denne aldersgruppe har e-handlet inden for den seneste måned, og 75 procent har prøvet at købe ind via nettet.

Uddannelsesmæssigt er det folk med længere videregående uddannelse, som benytter nettet som en måde at handle ind på. Næsten havldelen – 47 procent - af denne gruppe har e-handlet inden for den seneste måned.

Rejseprodukter ligger nummer et

De meste populære varer på nettet er rejseprodukter.

Rejseprodukter inkluderer blandt andet flybilletter og hotelreservationer. 49 procent af de e-handlende har således indkøbt et af disse produkter på internettet.

På andenpladsen kommer andre underholdning i form af eksempelvis biletter til koncerter og fodbold. Og på tredjepladsen ligger tøj, sports- og fritidsudstyr.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS