Københavnere er de ivrigste e-handlere i udlandet

Befolkningen i hovedstaden handler næsten dobbelt så meget på fremmedsprogede hjemmesider som nordjyder. Nye tal viser, at danskerne generelt er flittige til at handle på nettet.

E-handel på fremmedsprogede hjemmesider er mest udbredt i København.

Cirka 45 procent af de københavnere, der handlede ind via nettet i sidste måned, gjorde det på udenlandske hjemmesider.

Det viser tal i Danmarks Statistiks og IT- og Telestyrelsens rapport, Informationssamfundet Danmark 2006.

Gennemsnittet for danskere, der handlede ind på fremmedsprogede hjemmesider ligger på 38 procent.

Nordjylland er en af de regioner, der trækker alvorligt ned i statistikken. Kun 28 procent af de e-handlende nordjyder købte varer på udenlandske websites i den seneste måned.

Fire ud af ti danskere e-handler

Antallet af e-handlende danskere stiger dog. 38 procent af dem, der har benyttet nettet i 2006, benyttede lejligheden til at putte varer i de virtuelle kurve.

Mændene ligger fortsat i spidsen, for 43 procent af de mænd, der har været på online den seneste måned, har også handlet varer på nettet. Til sammenligning ligger andelen for kvinder på 33 procent.

Aldersmæssigt er det de 20-39 årige, der benytter mulighederne på nettet oftest. 43 procent i denne aldersgruppe har e-handlet inden for den seneste måned, og 75 procent har prøvet at købe ind via nettet.

Uddannelsesmæssigt er det folk med længere videregående uddannelse, som benytter nettet som en måde at handle ind på. Næsten havldelen – 47 procent - af denne gruppe har e-handlet inden for den seneste måned.

Rejseprodukter ligger nummer et

De meste populære varer på nettet er rejseprodukter.

Rejseprodukter inkluderer blandt andet flybilletter og hotelreservationer. 49 procent af de e-handlende har således indkøbt et af disse produkter på internettet.

På andenpladsen kommer andre underholdning i form af eksempelvis biletter til koncerter og fodbold. Og på tredjepladsen ligger tøj, sports- og fritidsudstyr.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect