Københavnere er de ivrigste e-handlere i udlandet

Befolkningen i hovedstaden handler næsten dobbelt så meget på fremmedsprogede hjemmesider som nordjyder. Nye tal viser, at danskerne generelt er flittige til at handle på nettet.

E-handel på fremmedsprogede hjemmesider er mest udbredt i København.

Cirka 45 procent af de københavnere, der handlede ind via nettet i sidste måned, gjorde det på udenlandske hjemmesider.

Det viser tal i Danmarks Statistiks og IT- og Telestyrelsens rapport, Informationssamfundet Danmark 2006.

Gennemsnittet for danskere, der handlede ind på fremmedsprogede hjemmesider ligger på 38 procent.

Nordjylland er en af de regioner, der trækker alvorligt ned i statistikken. Kun 28 procent af de e-handlende nordjyder købte varer på udenlandske websites i den seneste måned.

Fire ud af ti danskere e-handler

Antallet af e-handlende danskere stiger dog. 38 procent af dem, der har benyttet nettet i 2006, benyttede lejligheden til at putte varer i de virtuelle kurve.

Mændene ligger fortsat i spidsen, for 43 procent af de mænd, der har været på online den seneste måned, har også handlet varer på nettet. Til sammenligning ligger andelen for kvinder på 33 procent.

Aldersmæssigt er det de 20-39 årige, der benytter mulighederne på nettet oftest. 43 procent i denne aldersgruppe har e-handlet inden for den seneste måned, og 75 procent har prøvet at købe ind via nettet.

Uddannelsesmæssigt er det folk med længere videregående uddannelse, som benytter nettet som en måde at handle ind på. Næsten havldelen – 47 procent - af denne gruppe har e-handlet inden for den seneste måned.

Rejseprodukter ligger nummer et

De meste populære varer på nettet er rejseprodukter.

Rejseprodukter inkluderer blandt andet flybilletter og hotelreservationer. 49 procent af de e-handlende har således indkøbt et af disse produkter på internettet.

På andenpladsen kommer andre underholdning i form af eksempelvis biletter til koncerter og fodbold. Og på tredjepladsen ligger tøj, sports- og fritidsudstyr.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos