Domstolsstyrelsen satser på digital tinglysning

Domstolsstyrelsen vil med et nyt system til digital tinglysning skære ventetiden på tinglysning ned fra ti dage til få sekunder. CSC er leverandør af systemet, der koster et trecifret millionbeløb.

Papirdokumenter i Domstolsstyrelsens tinglysning vil snart forsvinde til fordel for digital tinglysning.

Hvis alt går vel, vil det betyde, at ventetiden på sagsbehandling bliver skåret ned fra de nuværende ti dage til ganske få sekunder.

Systemet vil servicere både banker, realkreditinstitutter, advokater og borgere, der har behov for tinglysning.

- Eksternt vil det betyde en langt hurtigere og nemmere sagsbehandling for de virksomheder og borgere, der har behov for tinglysning. Internt vil systemet frigive ressourcer hos Domstolene, der kan bruges på andre opgaver, lyder det fra Domstolsstyrelsens direktør, Adam Wolf.

CSC satser på SOA

CSC er leverandør af systemet og vil gøre det effektivt og brugervenligt i form af en SOA-baseret-løsning. Den løsning muliggør, at virksomheder kan indarbejde tinglysnings-tjenesten direkte i deres egne it-systemer.

I dag foregår tinglysningen manuelt, hvor medarbejdere i Domstolsstyrelsen kontrollerer eventuelle hindringer for at tinglyse. Med det nye system vil denne proces blive fuldstændig automatiseret.

Aftalen løber i fire år

Aftalen mellem Domstolsstyrelsen og CSC løber over fire år med mulighed for forlængelse endnu ét år, og den dækker over udvikling, drift og vedligeholdelse.

CSC vil ikke oplyse kontraktens økonomiske detaljer, men administrerende direktør Jesper Kryhlmand fra CSC fortæller, at kontrakten drejer sig om et trecifret millionbeløb.

Der har tidligere i medierne været tale om 150 til 250 millioner kroner for kontrakten.

Systemet vil ifølge CSC stå klart til brug i slutningen af marts 2008.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S