Domstolsstyrelsen satser på digital tinglysning

Domstolsstyrelsen vil med et nyt system til digital tinglysning skære ventetiden på tinglysning ned fra ti dage til få sekunder. CSC er leverandør af systemet, der koster et trecifret millionbeløb.

Papirdokumenter i Domstolsstyrelsens tinglysning vil snart forsvinde til fordel for digital tinglysning.

Hvis alt går vel, vil det betyde, at ventetiden på sagsbehandling bliver skåret ned fra de nuværende ti dage til ganske få sekunder.

Systemet vil servicere både banker, realkreditinstitutter, advokater og borgere, der har behov for tinglysning.

- Eksternt vil det betyde en langt hurtigere og nemmere sagsbehandling for de virksomheder og borgere, der har behov for tinglysning. Internt vil systemet frigive ressourcer hos Domstolene, der kan bruges på andre opgaver, lyder det fra Domstolsstyrelsens direktør, Adam Wolf.

CSC satser på SOA

CSC er leverandør af systemet og vil gøre det effektivt og brugervenligt i form af en SOA-baseret-løsning. Den løsning muliggør, at virksomheder kan indarbejde tinglysnings-tjenesten direkte i deres egne it-systemer.

I dag foregår tinglysningen manuelt, hvor medarbejdere i Domstolsstyrelsen kontrollerer eventuelle hindringer for at tinglyse. Med det nye system vil denne proces blive fuldstændig automatiseret.

Aftalen løber i fire år

Aftalen mellem Domstolsstyrelsen og CSC løber over fire år med mulighed for forlængelse endnu ét år, og den dækker over udvikling, drift og vedligeholdelse.

CSC vil ikke oplyse kontraktens økonomiske detaljer, men administrerende direktør Jesper Kryhlmand fra CSC fortæller, at kontrakten drejer sig om et trecifret millionbeløb.

Der har tidligere i medierne været tale om 150 til 250 millioner kroner for kontrakten.

Systemet vil ifølge CSC stå klart til brug i slutningen af marts 2008.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse