Hver fjerde trådløse netværk i København er åbent

En undersøgelse foretaget af netværksproducenten D-Link viser, at 25 procent af københavnerne glemmer at lukke deres trådløse netværk.

Undersøgelsen bestod af en køretur i hovedstadens gader, hvor der blev fundet 1.970 trådløse netværk, og af dem var 501 helt uden nogen form for beskyttelse.

Værst står det til i Valby og Hellerup, hvor henholdsvis 35 procent og 34 procent af netværkene var pivåbne.

På indre Nørrebro findes de sikreste netværk. Her er antallet af åbne net nemlig nede på 19 procent.

Viser dog fremgang

For to år siden blev en lignende undersøgelse foretaget, og her var resultatet, at 47 procent af de trådløse netværk var åbne.

Vi er således blevet bedre til at beskytte vores trådløse netværk, men der er stadig store huller i netsikkerheden i hovedstadsområdet.

De åbne trådløse netværk kan eksempelvis udnyttes til gratis internetadgang eller download af copyright-beskyttet materiale som musik eller software.

Ubeskyttede lokalnetværk har desuden en større risiko for at blive angrebet af hackere, som kan tiltvinge sig adgang til personfølsomme oplysninger.

Let at låse nettet

For at lukke sit trådløse net for uvedkommende skal man kryptere forbindelsen via de opsætningsmuligheder, der findes i alle moderne trådløse routere.

Herudover bør man blokere adgangen med Mac-adresse genkendelse, der sikrer, at det kun godkendte netværkskort, som kan koble sig på netværket.

Det er også væsentligt, at man ændrer det standard-password, som routeren er født med til at være en personlig adgangskode.

Bruger man ikke sit net i længere perioder, eksempelvis i juleferien, kan man slukke for strømmen, for at være helt sikker på at fremmede ikke tiltvinger sig adgang.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S