Fyrre fede sites i ferien

Gennem året er vi på redaktionen stødt på en mængde gode og interessante links. Nogle er gamle, andre er indhentet med inspiration fra andre medier både på og uden for nettet.

Vi håber, at I vil have nytte, glæde og smil ud af at afprøve de følgende fyrre sites i løbet af året, der kommer. Og skulle I falde over et link, der virkelig rykker, eller har en gammel favorit, så send den endelig til os. Eller måske har et link, der slår vores yndling med mange meter.

Efter nytår håber vi at have nok forslag til at løfte sløret for læsernes favoritter.

Nyheder

Desværre er det kun Politiken, der er rigtigt populær og kan måle sig med nogle af de engelsksprogede sites. Altså når vi holder Computerworld uden for konkurrencen.

Eller hvad mener du, skal vi helt stryge Søren Krarups hadeavis nummer et? Eller har vi helt misset de allerbedste nyhedsmedier på nettet?

http://www.politiken.dk/
http://www.news.google.com/
http://www.technology.guardian.co.uk/
http://www.english.ohmynews.com/
http://www.news.bbc.co.uk/

Blogs og feeds

Find den fede blog, venner talte om, eller prøv at fnise henrykt over en hardcore tøsehumør i dooce.com eller få et provokerende synspunkt smidt i fjæset af it-kommentatoren Nicholas Carr.

Her er seks fattige eksempler fra en rig og stadig foranderlig verden.

http://www.technorati.com/
http://www.it-bizzen.blogspot.com/
http://www.overskrift.dk/
http://www.blogbot.dk/
http://www.roughtype.com/
http://www.dooce.com/

Virtuelle verdener

90ernes virtual reality hype vil måske alligevel vise sig at holde – på længere sigt. Ind til videre er de største virtuelle verdener befolket af eventyrfigurer, der kæmper for ære og for sjov som i World of Warcraft.

Et helt andet eksempel af slagsen er Second Life som nogle af verdens største virksomheder satser på lige nu.

http://www.secondlife.com/
http://www.worldofwarcraft.com/
http://www.habbo.com/hotel
http://www.ea.com/official/thesims/thesimsonline

Sociale tjenester

Mød vennerne eller kolleger på nettet i de sociale netværk, som tilbyder sig i mange forskellige afskygninger.

Mange er som myspace et frirum fra det pulserende arbejdsliv, mens andre kan vise sig nyttige i karrieren. Måske?

http://www.linkedin.com/
http://myspace.com/
http://www.facebook.com/
http://portal.groupcare.dk

Musik og video

Mens vi venter på det nærmest filmtitel-klingende Venice Project fra gutterne bag Skype og Kazaa, er den hæderkronede statsradiofoni stadig det bedste danske bud på webtv. Det er gratis, mens sputnik koster.

Gode musiksteder som pandora eller lastfm er gode indgange til at udvide sin musiksmag.

http://youtube.com/
http://www.last.fm/
http://pandora.com/
http://www.goombah.com/
http://sputnik.tv2.dk/
http://www.1500videos.com/

Praktiske opslag

Hvem kan klare sig uden wikipedia, når diskussionen over fyraftensbajeren udvikler sig. Et hurtigt opslag og så er den diskussion ovre.

Eller find hurtigt vej i København. Disse sites er favoritter her på redaktionen. Findvej.dk er årets innovative geografiske søgemskine i DK - giver Krak.dk seriøst baghjul.

Archive.org er en af de bedste ressourcer til fri musik og film. Fra koldkrigsskræk til eksperimenterende mashup videoer. Fra skønsang fra Appalachierne til avantgarde-funk.

http://en.wikipedia.org/
http://www.dst.dk/
http://www.encyclopedia.com/Default.aspx
http://www.findvej.dk/
http://www.archive.org

Søgemaskiner

Google er svær at komme uden om, når man skal finde noget på nettet. Men der findes faktisk ganske udmærkede alternativer for dem, der gerne vil prøve nogle alternative eller mere specialiserede maskiner.

http://www.google.dk
http://search.yahoo.com/
http://www.live.com/?searchonly=true
http://www.ask.com/
http://www.blinkx.com/

Mail & Chat

Google spreder sig til nye områder og Gmail fra søgegiganten er en forbilledlig emailløsning, som bør få de fleste it-chefer til at skære tænder af misundelse.

http://mail.google.com

Offentlige

Flere offentlige hjemmesider er begyndt at have en reel værdi for brugerne.

Skat er et godt eksempel og sundhed.dks oversigter gør det svært at forstå, hvorfor den elektroniske patientjournal har været så mange år undervejs.

Næste års joker fra det offentlige er borger.dk – hvor meget den har at tilbyde vil vi kunne sige 1. Januar, når den åbner.

http://www.e-boks.dk/
http://www.skat.dk
http://www.Sundhed.dk
http://www.borger.dk

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect