Borgmester: KMD rammer kontanthjælpsmodtagere

Beskæftigelsesborgmesteren i København langer ud efter KMD, fordi kommunalreformen vil ramme modtagere af supplerende kontanthjælp. KMD afviser blankt kritikken, og siger, at kun enkelte vil opleve manuel udbetaling.

Ifølge Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester Jakob Hougaard vil tusindvis af danskere på supplerende kontanthjælp få problemer med rettidig udbetaling af deres penge efter nytår.

Jakob Hougaard skriver på sin hjemmeside, at alene i København vil 4.000 borgere ikke kunne betale deres regninger før et par dage efter den normale termin.

Og han opfordrer derfor banker og boligselskaber samt andre kreditorer til at bevare tålmodigheden i begyndelsen af 2007 indtil betalingerne er havnet hos de retmæssige modtagere.

Det skyldes, at KMD har lukket ned for de kommunale it-systemer fra 22. december frem til 2. januar.

Men KMD afviser Jakob Hougaards beskyldninger, og ser den eventuelle manuelle håndtering som en mindre opgave.

- Der er faktisk færre supplerende kontanthjælpsmodtagere i København, og de vil generelt ikke opleve nogen problemer med udbetalinger i starten af det nye år. Dog vil cirka ti procent af personer på supplerende kontanthjælp måske blive nødt til at besøge kommunen for eventuelt at få udbetalt pengene manuelt mellem jul og nytår, hvis de skal bruge pengene her og nu, fortæller områdedirektør Christian Aalbæk Nielsen hos KMD.

Kommunerne har kendt til proceduren i flere år

Jakob Hougaard finder det besynderligt, at it-systemerne i København også lukkes ned på trods af, at landets største kommune ikke skal sammenlægges.

- Når KMD åbenbart finder det nødvendigt at lukke it-systemerne i hele landet, så må vi bare gøre, hvad vi kan for at udbetale kontanthjælpen hurtigt, når systemet er oppe igen, skriver han hjemmesiden.

Men også det angreb afviser Christian Aalbæk Nielsen.

- De kommunale it-planer hænger sammen på kryds og tværs og berører derfor alle kommuner.
Kommunerne inklusive København har kendt til it-planerne i længere tid. Endvidere har vi meldt ud om etablering af et eventuelt nødberedskab i form at manuelle arbejdsgange, hvis kommunen finder det nødvendigt.

Han forklarer, at KMD fra kommunernes side ikke har oplevet problemer med hensyn til supplerende kontanthjælpsudbetalingerne.

- Heller ikke selvom nogen af dem skal beregnes manuelt, siger Christian Aalbæk Nielsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job