Borgmester: KMD rammer kontanthjælpsmodtagere

Beskæftigelsesborgmesteren i København langer ud efter KMD, fordi kommunalreformen vil ramme modtagere af supplerende kontanthjælp. KMD afviser blankt kritikken, og siger, at kun enkelte vil opleve manuel udbetaling.

Ifølge Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester Jakob Hougaard vil tusindvis af danskere på supplerende kontanthjælp få problemer med rettidig udbetaling af deres penge efter nytår.

Jakob Hougaard skriver på sin hjemmeside, at alene i København vil 4.000 borgere ikke kunne betale deres regninger før et par dage efter den normale termin.

Og han opfordrer derfor banker og boligselskaber samt andre kreditorer til at bevare tålmodigheden i begyndelsen af 2007 indtil betalingerne er havnet hos de retmæssige modtagere.

Det skyldes, at KMD har lukket ned for de kommunale it-systemer fra 22. december frem til 2. januar.

Men KMD afviser Jakob Hougaards beskyldninger, og ser den eventuelle manuelle håndtering som en mindre opgave.

- Der er faktisk færre supplerende kontanthjælpsmodtagere i København, og de vil generelt ikke opleve nogen problemer med udbetalinger i starten af det nye år. Dog vil cirka ti procent af personer på supplerende kontanthjælp måske blive nødt til at besøge kommunen for eventuelt at få udbetalt pengene manuelt mellem jul og nytår, hvis de skal bruge pengene her og nu, fortæller områdedirektør Christian Aalbæk Nielsen hos KMD.

Kommunerne har kendt til proceduren i flere år

Jakob Hougaard finder det besynderligt, at it-systemerne i København også lukkes ned på trods af, at landets største kommune ikke skal sammenlægges.

- Når KMD åbenbart finder det nødvendigt at lukke it-systemerne i hele landet, så må vi bare gøre, hvad vi kan for at udbetale kontanthjælpen hurtigt, når systemet er oppe igen, skriver han hjemmesiden.

Men også det angreb afviser Christian Aalbæk Nielsen.

- De kommunale it-planer hænger sammen på kryds og tværs og berører derfor alle kommuner.
Kommunerne inklusive København har kendt til it-planerne i længere tid. Endvidere har vi meldt ud om etablering af et eventuelt nødberedskab i form at manuelle arbejdsgange, hvis kommunen finder det nødvendigt.

Han forklarer, at KMD fra kommunernes side ikke har oplevet problemer med hensyn til supplerende kontanthjælpsudbetalingerne.

- Heller ikke selvom nogen af dem skal beregnes manuelt, siger Christian Aalbæk Nielsen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS