Borgmester: KMD rammer kontanthjælpsmodtagere

Beskæftigelsesborgmesteren i København langer ud efter KMD, fordi kommunalreformen vil ramme modtagere af supplerende kontanthjælp. KMD afviser blankt kritikken, og siger, at kun enkelte vil opleve manuel udbetaling.

Ifølge Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester Jakob Hougaard vil tusindvis af danskere på supplerende kontanthjælp få problemer med rettidig udbetaling af deres penge efter nytår.

Jakob Hougaard skriver på sin hjemmeside, at alene i København vil 4.000 borgere ikke kunne betale deres regninger før et par dage efter den normale termin.

Og han opfordrer derfor banker og boligselskaber samt andre kreditorer til at bevare tålmodigheden i begyndelsen af 2007 indtil betalingerne er havnet hos de retmæssige modtagere.

Det skyldes, at KMD har lukket ned for de kommunale it-systemer fra 22. december frem til 2. januar.

Men KMD afviser Jakob Hougaards beskyldninger, og ser den eventuelle manuelle håndtering som en mindre opgave.

- Der er faktisk færre supplerende kontanthjælpsmodtagere i København, og de vil generelt ikke opleve nogen problemer med udbetalinger i starten af det nye år. Dog vil cirka ti procent af personer på supplerende kontanthjælp måske blive nødt til at besøge kommunen for eventuelt at få udbetalt pengene manuelt mellem jul og nytår, hvis de skal bruge pengene her og nu, fortæller områdedirektør Christian Aalbæk Nielsen hos KMD.

Kommunerne har kendt til proceduren i flere år

Jakob Hougaard finder det besynderligt, at it-systemerne i København også lukkes ned på trods af, at landets største kommune ikke skal sammenlægges.

- Når KMD åbenbart finder det nødvendigt at lukke it-systemerne i hele landet, så må vi bare gøre, hvad vi kan for at udbetale kontanthjælpen hurtigt, når systemet er oppe igen, skriver han hjemmesiden.

Men også det angreb afviser Christian Aalbæk Nielsen.

- De kommunale it-planer hænger sammen på kryds og tværs og berører derfor alle kommuner.
Kommunerne inklusive København har kendt til it-planerne i længere tid. Endvidere har vi meldt ud om etablering af et eventuelt nødberedskab i form at manuelle arbejdsgange, hvis kommunen finder det nødvendigt.

Han forklarer, at KMD fra kommunernes side ikke har oplevet problemer med hensyn til supplerende kontanthjælpsudbetalingerne.

- Heller ikke selvom nogen af dem skal beregnes manuelt, siger Christian Aalbæk Nielsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S