Borger.dk i luften i problematisk premiere

Hele Danmarks website, borger.dk, er i luften. Premieren er dog ikke forløbet uden problemer. Blandt andet en overbelastet logfil gjorde sitet ubrugeligt i formiddags.

Hjemmesiden borger.dk, der skal samle offentlige portaler under samme domæne, har i dag haft en forpremiere med problemer.

I formiddags var det kun logoet, der fungerede og funktionaliteten var således nede.

- Nedbruddet skyldtes et overload på en logfil. Det er ikke særlig teknisk kompliceret, og derfor rigtig ærgerligt, forklarer kontorchef Natascha Dexters fra It- og Telestyrelsen.

Lanceret uden de rigtige kort

Udover at hjemmesiden har været nede på et tidspunkt i formiddag, så mangler borger.dk også de rigtige Danmarkskort til sitet.

- Vi har ikke fået de rigtige kort fra Krak. I stedet har de sendt os de gamle, hvor de nye kommuner ikke figurerer, siger Natascha Dexters.

Hun forventer, at de rigtige kort vil komme i løbet af tirsdagen.

Desuden påpeger hun, at der nok vil fremkomme en masse af den slags småproblemer, når brugerne navigerer rundt på hjemmesiden.

Borger.dk har været i luften siden i fredags som en slags testperiode. Den officielle lancering er i morgen.

Backup-planer hvis chat bliver en succes

Med borger.dk kan landets borgere få oplysninger om det offentlige Danmark.

Og med tiden vil deres også være personaliserede løsninger på hjemmesiden, der påregnes at stå endelig færdig i 2012.

En af de måder, hvorpå man kan få flere informationer om sitet og det offentlige Danmark er via en telefonlinje, der i lighed med servicen fra danmark.dk og netborger.dk kan informere om stort og småt.

Derudover er der oprettet en chatlinje til borger.dk.

- Vi har to til fire medarbejdere klar ved tasterne. Og hvis der skulle komme flere spørgsmål end vi kan håndtere, så har vi også backup-personale til at kunne håndtere den slags, siger Natascha Dexters.

Hun forklarer, at de første spørgsmål allerede er begyndt at tikke ind på både chat og i mailindbakkerne.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S