Borger.dk i luften i problematisk premiere

Hele Danmarks website, borger.dk, er i luften. Premieren er dog ikke forløbet uden problemer. Blandt andet en overbelastet logfil gjorde sitet ubrugeligt i formiddags.

Hjemmesiden borger.dk, der skal samle offentlige portaler under samme domæne, har i dag haft en forpremiere med problemer.

I formiddags var det kun logoet, der fungerede og funktionaliteten var således nede.

- Nedbruddet skyldtes et overload på en logfil. Det er ikke særlig teknisk kompliceret, og derfor rigtig ærgerligt, forklarer kontorchef Natascha Dexters fra It- og Telestyrelsen.

Lanceret uden de rigtige kort

Udover at hjemmesiden har været nede på et tidspunkt i formiddag, så mangler borger.dk også de rigtige Danmarkskort til sitet.

- Vi har ikke fået de rigtige kort fra Krak. I stedet har de sendt os de gamle, hvor de nye kommuner ikke figurerer, siger Natascha Dexters.

Hun forventer, at de rigtige kort vil komme i løbet af tirsdagen.

Desuden påpeger hun, at der nok vil fremkomme en masse af den slags småproblemer, når brugerne navigerer rundt på hjemmesiden.

Borger.dk har været i luften siden i fredags som en slags testperiode. Den officielle lancering er i morgen.

Backup-planer hvis chat bliver en succes

Med borger.dk kan landets borgere få oplysninger om det offentlige Danmark.

Og med tiden vil deres også være personaliserede løsninger på hjemmesiden, der påregnes at stå endelig færdig i 2012.

En af de måder, hvorpå man kan få flere informationer om sitet og det offentlige Danmark er via en telefonlinje, der i lighed med servicen fra danmark.dk og netborger.dk kan informere om stort og småt.

Derudover er der oprettet en chatlinje til borger.dk.

- Vi har to til fire medarbejdere klar ved tasterne. Og hvis der skulle komme flere spørgsmål end vi kan håndtere, så har vi også backup-personale til at kunne håndtere den slags, siger Natascha Dexters.

Hun forklarer, at de første spørgsmål allerede er begyndt at tikke ind på både chat og i mailindbakkerne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job