Arto.dk vinder over narto.dk i domænestrid

Hjemmesiderne Narto.dk og uarto.dk ligger så tæt på ungdomssitet arto.dk, at det er i strid med varemærkeloven. Klagenævnet for Domænenavne svinger derfor sablen over kopi-hjemmesiderne.

Ungdomsportalen narro.dk må ikke længere benytte domænerne narto.dk og uarto.dk til at generere trafik.

Det har Klagenævnet for Domænenavne besluttet, da de to domæner ligger for tæt på et andet populært ungdomdomssite, arto.dk, og samtidig ligner hinanden meget.

Afgørelsen skyldes ikke mindst, at man automatisk bliver ledt hen til sitet narro.dk, når man indtaster ’narto.dk’ i browserens adressefelt.

Ifølge klagenævnet forbryder både narto.dk og uarto.dk sig mod varemærkeloven, da ensartetheden i navnene indebærer en klar risiko for forveksling af domænerne.

Afgørelsen skal ses i lyset af, at uarto.dk og narto.dk er registreret i 2005, hvorimod arto.dk er registreret hos Erhvervs- og Selskabsstyrelsen i 2004.

Siden 1998 har arto.dk fungeret som et mødested på nettet, og har i dag over 550.000 faste brugere.

”Hvad så med barto.dk?”

Den indklagede, Henrik Højgaard Jensen, der driver ungdomssitet narro.dk med omkring 40.000 brugere, har i sagens forløb forklaret, hvorfor Klagenævnet for Domænenavne burde frifinde ham.

- Ved en brugerundersøgelse på narto.dk fremgår det, at samtlige brugere, har fundet frem til siden ved hjælp af omtale. Der er for eksempel en storebror, der har hørt om Narto fra en ven af en ven, argumenterer han blandt andet i sit forsvar.

Og han forklarer videre:

- Ingen af vores brugere er erhvervede ved hjælp af misforståelser. Alle brugere er fuldt bevidste om at de befinder sig på en konkurrent til arto.dk,

Derudover påpeger han, at der findes mange domænenavne, der læner sig opad arto.dk.

Blandt andet fremhæver han barto.dk, carto.dk og darto.dk, der ikke er anklaget for brud på varemærkeloven.

Klagenævnet kan imidlertid ikke se rimeligheden i argumentationen.

Det har derfor besluttet, at både narto.dk og uarto.dk skal overdrages til arto.dk inden 19. januar 2007.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Henrik Højgaard Jensen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network