DR tvinges til at benytte åbne standarder

DR skal benytte åbne standarder på hjemmesiden dr.dk. Det skyldes, at der har været problemer med blandt andet opsætningen et net-tv for Mac- og Linuxbrugere.

DR har underskrevet en kontrakt med Kulturministeriet, der blandt andet forpligter public service stationen til at benytte åbne standarder på hjemmesiden dr.dk.

Kravet om benyttelsen af åbne standarder ses i lyset af, at ikke alle brugere kan tilgå alle tilbudene på DR hjemmeside uden problemer.

- Der har blandt andet været nogle Mac- og Linux-brugere, der ikke har kunnet modtage alle informationerne på dr.dk ordentligt, fortæller fuldmægtig Pernille Rahbek fra Kulturministeriet.

Hun forklarer, at kravet om forbedret brugeroplevelse- og tilgængelighed er en afledt effekt af medielicensen.

- Alle skal kunne jo have adgang til tilbuddene på hjemmesiden, når det drejer sig om en public service station, siger hun.

DR hilser kravet velkomment

Hos DR er man glad for, at stationen bliver formelt forpligtet til at favne bredere og øge tilgængeligheden.

- Vi har længe været opmærksom på problemstillingerne, hvor der især har været knas med dr.dk tv-udsendelserne. Mac- og Linuxbrugere kan godt se vores programmer, men det er ret bøvlet at få til at fungere på Linux, siger udviklingschef for nye medier, Erik Henz Kjeldsen.

Fokus for DR er derfor at optimere alle tjenester på hjemmesiden. På selve hjemmesiden har der også været problemer for Linuxbrugere.

Erik Henz Kjeldsen påpeger dog, at der ikke er færdige standarder for alle de løsninger, som DR skal tage hånd om på nettet.

- Det er jo ikke lige som, når vi sender tv. Vi bliver ofte bedt om at lave vores net-tv-løsninger i MPG4 af Linux-brugere, men MPG4 er en ufærdig standard. Vi kunne også lægge vores net-tv-programmer ud i ogg vorbis-formatet, men det ville blive besværligt for alle andre end Linux-brugerne, siger han.

Derfor vil DR benytte licenspengene på at udvikle løsninger, der først og fremmest egner sig til de cirka 95 til 96 procent af brugerne, der benytter Windows.

Derefter vil de resterende Mac- og Linuxbrugere blive tilgodeset, hvilket der bliver arbejdet på i TV-Byen.

TV 2 ikke dækket af aftalen

Aftalen mellem DR og Kulturministeriet gælder udover åbne standarder en række tiltag, der bunder i sommerens medieaftale, hvor der blandt også er en række områder som TV 2 skal opfylde.

I medieaftalen er der intet krav om, at TV 2 skal til benytte sig af åbne standarder på sin hjemmeside.

Public service kontrakten med DR gælder for perioden 2007-2010.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S