DR tvinges til at benytte åbne standarder

DR skal benytte åbne standarder på hjemmesiden dr.dk. Det skyldes, at der har været problemer med blandt andet opsætningen et net-tv for Mac- og Linuxbrugere.

DR har underskrevet en kontrakt med Kulturministeriet, der blandt andet forpligter public service stationen til at benytte åbne standarder på hjemmesiden dr.dk.

Kravet om benyttelsen af åbne standarder ses i lyset af, at ikke alle brugere kan tilgå alle tilbudene på DR hjemmeside uden problemer.

- Der har blandt andet været nogle Mac- og Linux-brugere, der ikke har kunnet modtage alle informationerne på dr.dk ordentligt, fortæller fuldmægtig Pernille Rahbek fra Kulturministeriet.

Hun forklarer, at kravet om forbedret brugeroplevelse- og tilgængelighed er en afledt effekt af medielicensen.

- Alle skal kunne jo have adgang til tilbuddene på hjemmesiden, når det drejer sig om en public service station, siger hun.

DR hilser kravet velkomment

Hos DR er man glad for, at stationen bliver formelt forpligtet til at favne bredere og øge tilgængeligheden.

- Vi har længe været opmærksom på problemstillingerne, hvor der især har været knas med dr.dk tv-udsendelserne. Mac- og Linuxbrugere kan godt se vores programmer, men det er ret bøvlet at få til at fungere på Linux, siger udviklingschef for nye medier, Erik Henz Kjeldsen.

Fokus for DR er derfor at optimere alle tjenester på hjemmesiden. På selve hjemmesiden har der også været problemer for Linuxbrugere.

Erik Henz Kjeldsen påpeger dog, at der ikke er færdige standarder for alle de løsninger, som DR skal tage hånd om på nettet.

- Det er jo ikke lige som, når vi sender tv. Vi bliver ofte bedt om at lave vores net-tv-løsninger i MPG4 af Linux-brugere, men MPG4 er en ufærdig standard. Vi kunne også lægge vores net-tv-programmer ud i ogg vorbis-formatet, men det ville blive besværligt for alle andre end Linux-brugerne, siger han.

Derfor vil DR benytte licenspengene på at udvikle løsninger, der først og fremmest egner sig til de cirka 95 til 96 procent af brugerne, der benytter Windows.

Derefter vil de resterende Mac- og Linuxbrugere blive tilgodeset, hvilket der bliver arbejdet på i TV-Byen.

TV 2 ikke dækket af aftalen

Aftalen mellem DR og Kulturministeriet gælder udover åbne standarder en række tiltag, der bunder i sommerens medieaftale, hvor der blandt også er en række områder som TV 2 skal opfylde.

I medieaftalen er der intet krav om, at TV 2 skal til benytte sig af åbne standarder på sin hjemmeside.

Public service kontrakten med DR gælder for perioden 2007-2010.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S