Premieresucces for borger.dk efter prøveproblemer

En uheldig generalprøve tirsdag smittede ikke af på borger.dks officielle åbning onsdag. Især chat og telefonsupport ligner en succes.

23.000 brugere første dag og 180.000 sidevisninger. Og frem for alt en problemfri premieredag. Det er status efter borger.dk i går officielt gik i luften.

Kontorchef Natascha Dexters fra It- og Telestyrelsen, der leder projektkontoret, er godt tilfreds med premieren.

- Vi har ikke lavet speciel markedsføring for lanceringen, så vi er meget godt tilfredse, fortæller hun.

Natascha Dexters håber dog på stigende brugertal i de kommende måneder.

Fuldt funktionsdygtig

Allerede den 29. december lå borger.dk online.

Men forud for den officielle premiere var der nogle tekniske problemer. Samtidig manglede sitet landkort, som viste de nye kommuner.

- Siden viser alle de rigtige kort nu, fortæller Natascha Dexters og tilføjer, at man kan se både kommune, amt og politikredskort på siden.

Borger.dk er et fælles projekt mellem staten og kommunerne, og sitet afløser netborger.dk og danmark.dk, som begge er lukket og kun henviser til borger.dk.

Populær hotline

Den nye borgerportal tilbyder support og information genenm både telefon og chat. Begge dele ser ud til at være populære.

- Det kørte lige fra start, og de har haft travlt. Der har været en del spørgsmål om hvor bestemte løsninger ligger på hjemmesiden, siger Natascha Dexters.

Borger.dk bliver løbende udbygget med nye løsninger i de kommende måneder og år. Både staten og de enkelte kommuner kan løbende koble nye funktioner på hjemmesiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network