Premieresucces for borger.dk efter prøveproblemer

En uheldig generalprøve tirsdag smittede ikke af på borger.dks officielle åbning onsdag. Især chat og telefonsupport ligner en succes.

23.000 brugere første dag og 180.000 sidevisninger. Og frem for alt en problemfri premieredag. Det er status efter borger.dk i går officielt gik i luften.

Kontorchef Natascha Dexters fra It- og Telestyrelsen, der leder projektkontoret, er godt tilfreds med premieren.

- Vi har ikke lavet speciel markedsføring for lanceringen, så vi er meget godt tilfredse, fortæller hun.

Natascha Dexters håber dog på stigende brugertal i de kommende måneder.

Fuldt funktionsdygtig

Allerede den 29. december lå borger.dk online.

Men forud for den officielle premiere var der nogle tekniske problemer. Samtidig manglede sitet landkort, som viste de nye kommuner.

- Siden viser alle de rigtige kort nu, fortæller Natascha Dexters og tilføjer, at man kan se både kommune, amt og politikredskort på siden.

Borger.dk er et fælles projekt mellem staten og kommunerne, og sitet afløser netborger.dk og danmark.dk, som begge er lukket og kun henviser til borger.dk.

Populær hotline

Den nye borgerportal tilbyder support og information genenm både telefon og chat. Begge dele ser ud til at være populære.

- Det kørte lige fra start, og de har haft travlt. Der har været en del spørgsmål om hvor bestemte løsninger ligger på hjemmesiden, siger Natascha Dexters.

Borger.dk bliver løbende udbygget med nye løsninger i de kommende måneder og år. Både staten og de enkelte kommuner kan løbende koble nye funktioner på hjemmesiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S