Premieresucces for borger.dk efter prøveproblemer

En uheldig generalprøve tirsdag smittede ikke af på borger.dks officielle åbning onsdag. Især chat og telefonsupport ligner en succes.

23.000 brugere første dag og 180.000 sidevisninger. Og frem for alt en problemfri premieredag. Det er status efter borger.dk i går officielt gik i luften.

Kontorchef Natascha Dexters fra It- og Telestyrelsen, der leder projektkontoret, er godt tilfreds med premieren.

- Vi har ikke lavet speciel markedsføring for lanceringen, så vi er meget godt tilfredse, fortæller hun.

Natascha Dexters håber dog på stigende brugertal i de kommende måneder.

Fuldt funktionsdygtig

Allerede den 29. december lå borger.dk online.

Men forud for den officielle premiere var der nogle tekniske problemer. Samtidig manglede sitet landkort, som viste de nye kommuner.

- Siden viser alle de rigtige kort nu, fortæller Natascha Dexters og tilføjer, at man kan se både kommune, amt og politikredskort på siden.

Borger.dk er et fælles projekt mellem staten og kommunerne, og sitet afløser netborger.dk og danmark.dk, som begge er lukket og kun henviser til borger.dk.

Populær hotline

Den nye borgerportal tilbyder support og information genenm både telefon og chat. Begge dele ser ud til at være populære.

- Det kørte lige fra start, og de har haft travlt. Der har været en del spørgsmål om hvor bestemte løsninger ligger på hjemmesiden, siger Natascha Dexters.

Borger.dk bliver løbende udbygget med nye løsninger i de kommende måneder og år. Både staten og de enkelte kommuner kan løbende koble nye funktioner på hjemmesiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job