Pornodomænet .xxx på vej tilbage

Top-level domænet .xxx kan efter tidligere afslag måske alligevel blive en realitet. Pornografer og politikere frygter dog konsekvenserne af brugen af .xxx.

Diskussionen om indførelse af top-level domænet .xxx for erotiske websites er tilbage. Det skriver BBC.

Pornodomænet blev ellers anset som værende dødt i maj 2006, da tilsynsførende med nettet frygtede, hvordan .xxx ville blive brugt.

Men domænet har fået genoprejsning efter at fortalerne for .xxx har lovet, at overvåge alle sites, der lægger sig under .xxx-domænet.

Domænets tilbagekomst og ikke mindst overvågningskonsekvenser for brugere af domænet har dog mødt kritik fra såvel pornografer som politikere.

Pornografer frygter, at alle sites, der benytter sig .xxx, kan bandlyses i flok, mens politikere har en mere puritansk tilgang til tankegangen om at samle udbydere af voksen-underholdning under ét domæne.

Idéen stammer fra 2001

Et særskilt pornodomæne har været på tegnebrættet siden 2001.

I juni 2005 for-godkendte ICANN, som er den internationale administrations- og overvågningsenhed for navne på nettet, pornodomænet.

Men den endelig godkendelse blev først forsinket og derefter afvist i maj 2006, så opstemte surfere måtte nøjes med de sædvanlige top-level domæner.

Chef for ICANN, Paul Twomey, sagde dengang, at beslutningen ikke var politisk motiveret. Derimod skulle den ses som et udtryk for bekymring over, hvordan xxx blev benyttet.

Ingen spyware, spam eller børnepornografi

Derfor har ICM Registry, der har foreslået indførelsen af .xxx, lovet, at brugere af .xxx ikke vil benytte spyware og spam overfor brugere, der har koncentrationen helt andre steder.

Børnepornografi er også et af de områder, som ICM Registry har lovet at slå hårdt ned på.

Blandt andet vil ICM Registry opsætte systemer, der kan filtrere om nogen .xxx-sites benytter sig af pædofilt indhold.

ICANN har inviteret alle interesserede til at diskutere .xxx’s fremtid frem til 5. februar.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S