Pornodomænet .xxx på vej tilbage

Top-level domænet .xxx kan efter tidligere afslag måske alligevel blive en realitet. Pornografer og politikere frygter dog konsekvenserne af brugen af .xxx.

Diskussionen om indførelse af top-level domænet .xxx for erotiske websites er tilbage. Det skriver BBC.

Pornodomænet blev ellers anset som værende dødt i maj 2006, da tilsynsførende med nettet frygtede, hvordan .xxx ville blive brugt.

Men domænet har fået genoprejsning efter at fortalerne for .xxx har lovet, at overvåge alle sites, der lægger sig under .xxx-domænet.

Domænets tilbagekomst og ikke mindst overvågningskonsekvenser for brugere af domænet har dog mødt kritik fra såvel pornografer som politikere.

Pornografer frygter, at alle sites, der benytter sig .xxx, kan bandlyses i flok, mens politikere har en mere puritansk tilgang til tankegangen om at samle udbydere af voksen-underholdning under ét domæne.

Idéen stammer fra 2001

Et særskilt pornodomæne har været på tegnebrættet siden 2001.

I juni 2005 for-godkendte ICANN, som er den internationale administrations- og overvågningsenhed for navne på nettet, pornodomænet.

Men den endelig godkendelse blev først forsinket og derefter afvist i maj 2006, så opstemte surfere måtte nøjes med de sædvanlige top-level domæner.

Chef for ICANN, Paul Twomey, sagde dengang, at beslutningen ikke var politisk motiveret. Derimod skulle den ses som et udtryk for bekymring over, hvordan xxx blev benyttet.

Ingen spyware, spam eller børnepornografi

Derfor har ICM Registry, der har foreslået indførelsen af .xxx, lovet, at brugere af .xxx ikke vil benytte spyware og spam overfor brugere, der har koncentrationen helt andre steder.

Børnepornografi er også et af de områder, som ICM Registry har lovet at slå hårdt ned på.

Blandt andet vil ICM Registry opsætte systemer, der kan filtrere om nogen .xxx-sites benytter sig af pædofilt indhold.

ICANN har inviteret alle interesserede til at diskutere .xxx’s fremtid frem til 5. februar.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S