Pornodomænet .xxx på vej tilbage

Top-level domænet .xxx kan efter tidligere afslag måske alligevel blive en realitet. Pornografer og politikere frygter dog konsekvenserne af brugen af .xxx.

Diskussionen om indførelse af top-level domænet .xxx for erotiske websites er tilbage. Det skriver BBC.

Pornodomænet blev ellers anset som værende dødt i maj 2006, da tilsynsførende med nettet frygtede, hvordan .xxx ville blive brugt.

Men domænet har fået genoprejsning efter at fortalerne for .xxx har lovet, at overvåge alle sites, der lægger sig under .xxx-domænet.

Domænets tilbagekomst og ikke mindst overvågningskonsekvenser for brugere af domænet har dog mødt kritik fra såvel pornografer som politikere.

Pornografer frygter, at alle sites, der benytter sig .xxx, kan bandlyses i flok, mens politikere har en mere puritansk tilgang til tankegangen om at samle udbydere af voksen-underholdning under ét domæne.

Idéen stammer fra 2001

Et særskilt pornodomæne har været på tegnebrættet siden 2001.

I juni 2005 for-godkendte ICANN, som er den internationale administrations- og overvågningsenhed for navne på nettet, pornodomænet.

Men den endelig godkendelse blev først forsinket og derefter afvist i maj 2006, så opstemte surfere måtte nøjes med de sædvanlige top-level domæner.

Chef for ICANN, Paul Twomey, sagde dengang, at beslutningen ikke var politisk motiveret. Derimod skulle den ses som et udtryk for bekymring over, hvordan xxx blev benyttet.

Ingen spyware, spam eller børnepornografi

Derfor har ICM Registry, der har foreslået indførelsen af .xxx, lovet, at brugere af .xxx ikke vil benytte spyware og spam overfor brugere, der har koncentrationen helt andre steder.

Børnepornografi er også et af de områder, som ICM Registry har lovet at slå hårdt ned på.

Blandt andet vil ICM Registry opsætte systemer, der kan filtrere om nogen .xxx-sites benytter sig af pædofilt indhold.

ICANN har inviteret alle interesserede til at diskutere .xxx’s fremtid frem til 5. februar.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS