HP: Efterforsker står til fem år i spjældet

Anklagerne i den spegede sag om aflytning af HP's bestyrelsesmedlemmer har fået et gennembrud i sagen. Den 29-årige detektiv Bryan Wagner har erklæret sig skyldig og står til fem års fængsel.

Privatdetektiven Bryan Wagner har erklæret sig skyldig i ulovligt at have aflyttet Hewlett-Packards bestyrelsesmedlemmer. Det skriver Financial Times.

Sagens anklagere ser Wagners tilståelse som et gennembrud og håber, at den får en domino-effekt, der kan ramme de andre anklagede i sagen.

Den efterhånden langstrakte sag om udspionering af HP's bestyrelsesmedlemmer og journalister med tilknytning til HP brød ud, da daværende bestyrelsesformand Patricia Dunn hyrede privatdetektiver til at afsløre en lækage i selskabets bestyrelse.

Ulovlige metoder

Detektiverne anvendte imidlertid telefonaflytning og andre tvivlsomme metoder, hvilket endte med at koste Patricia Dunn formandsposten.

Efterforskeren Bryan Wagner har tilstået på ulovlig vis at have skaffet sig oplysninger om to journalister og to tidligere HP bestyrelsesmedlemmer og deres familiemedlemmer.

Hans tilståelse er en del af en samarbejdsaftale, som betyder, at anklageren vil se med mildere øjne på hans rolle i sagen.

Ikke desto mindre står Bryan Wagner stadig til fem års fængsel for anklagen om identitetstyveri og to år for anklagen om sammensværgelse.

Øger presset

Tilståelsen ventes ifølge Financial Times at øge presset på Patricia Dunn og andre anklagede i sagen, der fortsat fastholder deres uskyld.

Skandalen kulminerede i september sidste år, da HP's øverste chef Mark Hurd måtte i retten for at vidne sammen med HP-rådgiveren Ann Counsel og den daværende bestyrelsesformand Patricia Dunn og andre HP-ansatte.

Hurd har indtil videre klaret frisag, men har indvilliget i at HP betaler i alt 84 millioner kroner til en fond, "Privacy and Piracy Fund", som blandt andet skal hjælpe økonomisk med at efterforske og retsforfølge krænkere af blandt andet intellektuelle rettigheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse