Dansker sælger Wii-domæne for over 15.000 kroner

Danskeren Willy Nielsen købte i 2001 Wii.dk, længe inden Nintendo var begyndt at snakke om spilkonsollen af samme navn. Nu har han solgt domænet for over 15.000 kroner.

Da webdesigneren Willy Nielsen fra København for 10 år siden begyndte at bruge initialerne Wii, var der endnu ingen, der var begyndt at tænke på en vis spilkonsol af samme navn.

I dag er Nintendo Wii dog et af de mest hotte navne i spilindustrien, og det sikrer nu Willy Nielsen en pæn portion ekstra penge på bankbogen.

- Jeg var godt nok lidt overrasket, da jeg hørte, at Nintendo ville til at bruge navnet Wii. Det er jo efterhånden mange år siden, jeg begyndte at bruge de initialer, siger den 36-årige webdesigner og it-suporter.

I 2001 købte han nemlig domænenavnet Wii.dk, som han nu – via domænemægleren sedo.com – har solgt til Trouts and Zimmer, der fungerer som Nintendos mægler.

God forretning

Willy Nielsen satte Wii.dk til salg, da han hørte om den nye spilkonsol, men der gik et halvt år, inden nogen reagerede, fortæller han.

Han har indgået en aftale med køberen om ikke at afsløre salgsprisen, men oplyser, at der er tale om et firecifret dollar-beløb på over 15.000 danske kroner.

- Jeg tror, at jeg gav 80 kroner eller sådan noget for domænet, da jeg købte det, så det har været et god forretning, griner Willy Nielsen.

Der er i øjeblikket over seks millioner domænenavne til salg på sedo.com

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S