TDC sælger mobilselskabet Bité for 3,4 milliarder

Som et led i TDC's strategi om at fokusere på Danmark og Norden, sælges det baltiske mobilselskab Bité nu til en privat kapitalfond for 3,4 milliarder kroner. Flere frasalg er på vej.

TDC sælger sit 100 procent ejede baltiske mobilselskab Bité til den central- og østeuropæiske private kapitalfond Mid Europa Partners.

Prisen er på 3,4 milliarder danske kroner.

Salget finder sted, selv om Bité i de seneste år har vundet markedsandele på det voksende marked for mobiltelefoni i Litauen og Letland.

Siden 2004 er kundebasen firedoblet til knap to millioner.

Jesper Theill Eriksen, administrerende direktør for TDC Mobile International, fortæller til Computerworld, at TDC fokuserer på Danmark og Norden.

Alle øvrige investeringer betragtes som finansielle investeringer.

- Det betyder, at vi sælger, hvis der kommer nogen, som vil give os en god pris, forklarer Jesper Theill Eriksen.

Flere på vej

Bité beskæftiger omkring 500 medarbejdere i Litauen og Letland, som altså nu skrifter arbejdsgiver.

Køberen, Mid Europa Partners, har investeret i Central- og Østeuropa siden 1999, og TDC anser selv prisen på 3,4 milliarder for Bité for en god pris.

- Man kan opnå en god pris for en veldrevet virksomhed med et stort vækstpotentiale, hvilket Bité-salget jo viser, siger Jesper Theill Eriksen.

TDC's topchef, Jens Alder, har tidligere meldt ud, at TDC skal fokusere mere på kerneforretingerne i Danmark og Norden, og ifølge Jesper Theill Eriksen er Bité-salget netop et udtryk for den strategi.

Dermed er det også oplagt, at flere frasalg af TDC’s udenlandske selskaber vil følge i den kommende tid.

- Det kan sagtens ske i det omfang, at vi kan opnå så favorable priser, som vi har fået for Bité, siger Jesper Theill Eriksen.

Skaffer penge til koncernen

Som administrerende direktør for TDC Mobile International ændrer hans funktioner sig i takt med TDC’s overordnede strategi.

Alligevel synes han ikke, at salget af en veldreven virksomhed som Bité er trist for hans job.

- Jeg synes, at det er en meget spændende og vigtig opgave at være med til at skaffe så mange penge til koncernen. Mit jo er at understøtte udviklingen i de selskaber, vi har, så de kan tiltrække de rigtige købere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest