SOA-platform bag rekordvækst i Software AG

Tyske Software AG oplevede stærk vækst sidste år, hvilket også slog igennem i Norden, hvor omsætningen steg 50 procent.

Software AG har fået service orienteret arkitektur - SOA - på agendaen, og det kan ses på regnskabet.

- Vores omsætning voksede sidste år med næsten 50 procent i Norden, og det hænger i høj grad sammen med lanceringen af den SOA-baserede produkt-portefølje Crossvision, siger Ole Kock, administrerende direktør for Software AG i Norden.

Blandt de nye Crossvision-kunder, som Software AG har fået i det forgangne år, fremhæver Ole Kock luftfartsselskabet SAS i Sverige og medicinalvirksomheden Lundbeck i Danmark.

Fra 56 til 82 mio.

Selskabet omsatte for godt 82 millioner kroner i Norden fordelt på 32 millioner kroner fra salg af licenser, 41 millioner fra vedligehold og 9,5 millioner fra de såkaldte professional services.

- Væksten har været god i Danmark og signifikant i vores nyoprettede svenske datterselskab, mens Finland mere har ligget på break even-niveau, siger Ole Kock.

Han forventer, at Software AG fortsætter de gode takter med "solid" vækst i omsætningen i indeværende år med fokus på Crossvision-produkterne.

- Vi vil også gerne vokse på mandskabssiden, hvis bare vi kan finde de rigtige folk, lyder det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere