Coop indsætter flygtende it-chef i topjob

Dagligvarekoncernen Coop Norden etablerer tre nationale it-selskaber i henholdsvis Danmark, Norge og Sverige. Dansk it-direktør bliver Lars Frahm, der ellers stod til at forlade Coop ved udgangen af måneden.

Artikel top billede

I halen på, at dagligvarekoncernen Coop Norden har opgivet at få en pan-nordisk organisation op at stå. opretter selskabet nu tre nationale it-afdelinger.

- Min opgave bliver at understøtte den danske Coop-organisation it-mæssigt, siger Lars Frahm, nyudnævnt direktør for Coop IT.

På vej ud

Lars Frahm stod ellers til at skulle forlade Coop ved udgangen af måneden efter at have sagt sit job som direktør for Coop's it-infrastruktur op for et par måneder siden.

- Jeg havde ikke noget andet på hånden, så det her tilbud var en "once in a lifetime" chance, siger Lars Frahm, der kommer til at stå i spidsen for en it-afdeling med i alt 160 medarbejdere.

I Norge hedder den nye it-direktør Per Vesterby, mens Coop Sverige får Liselotte Andersson som ny it-direktør.

Bedre effektivitet

Ifølge Lars Frahm betyder den nye måde at organisere arbejdet med it, at der bliver mindre koordinering på tværs af grænser og kulturer, hvilket alt andet lige vil forbedre effektiviteten.

Coop-koncernen baserer sig på et Cisco-netværk, der binder det hele sammen, mens tele- og data-transmissioner ligger i en aftale med TDC i hele Norden. Endelig har Coop også en fælles nordisk aftale med Microsoft for så vidt angår software.

Lars Frahm vil ikke sige, hvad der fik ham til at sige op, men han vil gerne sige, at han er rigtig godt tilfreds med, at han nu er genansat i en ny direktør-stilling.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura