Danskerne vil have gratis adgang til DRs arkiver

Næsten 80 procent af danskerne mener, at der skal være fri adgang til DR's arkiver. Og det skal være gratis, viser en meningsmåling. DR eller staten bør afholde udgifterne.

De 507.303 timers radio, fjernsyn og film, som ligger i Danmarks Radios arkiver skal åbnes for alle danskere.

Så klart lyder resultatet fra en ny meningsmåling foretaget blandt knap 1600 danskere af opinionsinstituttet Userneeds for Computerworld.

Netop nu gør Danmarks Radio og en række organisationer sig klar til at forhandle om, hvem der skal betale for at få lagt de tusinde og atter tusinde af programmer lagt ud på internettet, så de kan hentes af dig, mig og vore mødre.

Vil koste millioner

Ikke alene kommer det ifølge Danmarks Radio til at koste i omegnen af 284 millioner kroner at få ført de mange timers bånd over på et digitalt lagermedie.

Oven i dette skal alle de kunstnere og andre, der har ophavsrettigheder over de mange udsendelser, have penge. Blandt de adspurgte mener kun en fjerdedel, at brugerne selv bør betale for at få adgang til arkiverne.

Flertallet mener, at Danmarks Radio eller staten bør betale for at åbne

Radiodirektør Leif Lønsmann, Danmarks Radio, har ansvaret med at få gjort det massive digitaliseringsprojekt til virkelighed.

Og han mener, at staten bør være med til at løfte det økonomiske ansvar for at stille arkiverne til rådighed for almindelige mennesker.

– Staten bør være med til at sikre en finansiering af hensyn til det demokratiske princip, at lytterne og seerne allerede har betalt for det over licensen, siger Leif Lønsmann.

Han mener, athverken DR eller kunstnerne bør profitere på det store digitaliseringsprojekt.

Læs mere om DR's digitaliseringsprojekt i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird