Danskerne åbner netbutikker som aldrig før

Danskerne åbner netbutikker som aldrig før. På bare to år er antallet af danske netbutikker blevet fordoblet takket være billige webshopløsninger, økonomisk fremgang og stigende iværksætterlyst.

En ny generation af digitale købmænd er hastigt på vej frem i Danmark.

På bare to år er antallet af internetbutikker således fordoblet, og alene sidste år åbnede godt 2.200 nye digitale købmænd en butik på nettet, viser nye tal fra PBS.

Dermed er antallet af netbutikker steget til mere end 7.700. For fem år siden var der blot 1.700 netbutikker.

PBS-tallene er en opgørelse af, hvor mange netbutikker, der har indgået en aftale om at bruge Dankort som betalingsmiddel.

Men da mange mindre netbutikker enten ikke har en dankort-aftale, afregner per efterkrav eller andet, er det også givet, at både væksten og det samlede antal netbutikker reelt er endnu større.

Væksten vil fortsætte

Hos foreningen af danske internethandlende, FDIH, er direktør Morten Kamper sikker på, at tendensen holder fremover.

- Der har været en vækst på 40 procent hvert eneste år i de sidste tre år, og vi tror på, at det fortsætter. Det er vores egen vurdering, det siger vores medlemmer også, og dem, der endnu ikke er medlemmer, har også fået øje på det, siger Morten Kamper.

Der er flere grunde til, at boomet kommer netop nu, mener Kamper.

Blandt andet er det blevet både meget nemmere og billigere at starte en netbutik.

For eksempel koster det kun 299 kroner om måneden at køre en skrabet webshop via dandomain.dk eller jubii.dk – en stærk kontrast til dotcom-boomet omkring årtusindeskiftet, hvor der blev brændt millioner af på storstilede internetsatsninger.

Og så skal man heller ikke undervurdere, at det går økonomisk godt lige nu.

- Det smitter af på iværksætterlysten, siger Morten Kamper.

Mange prøver tingene af

At iværksætterlysten er stigende og dermed en hovedmotor i udviklingen, kan it-entreprenør Martin Thorborg også mærke, blandt andet via iværksætternetværket amino.dk

- Der er masser er folk, for eksempel kvinder på barsel, studerende og forhenværende kontanthjælpsmodtagere, der prøver sig selv af på nettet, siger Martin Thorborg.

Han peger på, at folk med en beskeden investering i en netbutik kan få afklaret, om iværksætterdrømmen holder uden at sætte hele privatøkonomien over styr.

- Det er voksne mennesker med iværksætterdrømme, men som stadig har benene solidt plantet på jorden, siger Martin Thorborg.

Han mener, at 2007 og 2008 kan blive et gennembrudsår for e-handlen.

- Jeg tror, at vi ser en ketchup effekt i både antallet af netbutikker og folk, der handler på nettet, siger han.

Det seneste skøn for den samlede internethandel i danske butikker lyder på knap 19 mia. kr. i 2005 og er foretaget af Danmarks Statistik.

Læs mere om den eksplosive danske net-handel i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S