Forbrugerne har taget magten fra mobilindustrien

3GSM 2007: Deltagerne på verdens største mobilmesse gør klogt i at have velfungerende produkter med i kufferterne. Forbrugernes tolerancetærskel har aldrig været lavere. Kun det bedste af det bedste dur.

I denne uge mødes alle teleindustriens aktører til verdens største mobilmesse, 3GSM i Barcelona.

På programmet er et sandt overflødighedshorn af nye og spændende produkter.

Men producenterne har fået langt sværere ved at forme fremtiden ved at lancere unikke og revolutionerende produkter, som det så ofte hedder sig ved lanceringerne.

- Hidtil har det entydigt været producenterne og teleselskaberne, der har været bestemmende. Sådan er det efter min mening ikke længere, lyder vurderingen fra teleanalytiker Torben Rune, Netplan.

Forbrugerne bestemmer udviklingen

Han hentyder til, at det tidligere har været sådan, at forbrugerne fulgte efter, når producenterne præsenterede nye produkter.

I dag kan producenterne fortsat lancere nye produkter – men det er ikke længere nogen selvfølge, at forbrugerne gider købe produktet - heller ikke hvis lanceringerne er nok så banebrydende.

- I dag er markedet så kritisk, at man ikke kan sælge produkter, som kunderne ikke vil have. Det er blevet meget vanskeligere, fordi bevidstheden omkring brugen af mobiltelefoner og i det hele taget det at betjene sig af teknik, bliver mere og mere almindelig. Vi stiller større og større krav, siger Torben Rune.

Et konkret eksempel er 3G-telefonien, som de store producenter nærmest har forsøgt at presse ind i forbrugernes ører.

- De nye generationer er født med, at det selvfølgelig er pc’en, der ikke virker, når den ikke virker – det er ikke en selv, der har gjort noget forkert. Den holdning har været en af 3G-telefoniens allerstørste barrierer, fordi skidtet rent faktisk ikke virkede ordentligt. Det finder vi os ikke i længere, forklarer Torben Rune.

De gode gamle producentdage

3G-eksemplet skal ses i lyset af, at det modsatte faktisk var tilfældet, da teleindustrien i sin tid introducerede GSM-telefonerne.

- Det var noget helt andet i GSM-systemets barndom, hvor der vitterligt ikke rigtig var andet at bruge. Derfor fandt man sig i dårlig dækning og telefoner, der rebootede og løb tør for batteri. Det finder den moderne forbruger sig absolut ikke i, og en 3G-telefon, der har gjort det et par gange, bliver kylet ud og erstattet af en 2G-telefon, fortæller Torben Rune fra Netplan.

Forbrugerne har dog ikke helt overtaget magten.

- Det er kunderne, der bestemmer, men deres indflydelse er stadig under en masse begrænsninger, fordi de jo stadigvæk er nødt til at købe de terminaler, der nu engang findes - også selvom de måske ikke synes, at det er verdens bedste terminal. Men tolerancetærsklen er langt lavere, og det ved producenterne godt, siger Torben Rune.

3GSM finder sted i Barcelona i denne uge, og der forventes op imod 60.000 deltagere. Computerworld rapporterer fra hele messen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)