Danmark fører på optisk skærmteknologi

Tema: Den danske producent af optiske skærme, Dnp, sidder på 65 procent af verdensmarkedet for optisk skærmteknologi. Firmaet, der er ejet af japanske Dai Nippon Print, havde sidste år en bruttofortjeneste på 42 millioner kroner.

Siden en af verdens største trykkerivirksomheder, japanske Dai Nippon Print Company, overtog danske Dnp i 1989 har Dnp iført sig førertrøjen på markedet for optisk skærmteknologi.

- Dnp sidder på 65 procent af markedet for bagprojektions-skærme. Vi producerer kun skærme – ikke projektorer, fortæller Lisette Jørs, marketingchef, dnp Denmark.

I dag har Dnp godt 80 medarbejdere på fabrikken i Karlslunde, der i regnskabsåret 2005/06 havde en bruttofortjeneste på 42 millioner kroner og et resultat før skat på tre millioner.

Moderselskabet Dai Nippon Print omsætter til sammenligning for mere end 74 milliarder kroner om året.

Optisk teknologi

Bagprojektions-skærme kaldes optiske skærme, hvor det optiske består i, at der sidder en linse i skærmen, som så belyses af projektoren.

- Linsen bryder lyset forskelligt alt efter, hvordan er konstrueret, og vi kan styre skærmens egenskaber ved at designe denne linse på forskellig vis, forklarer Lisette Jørs.

Markedet for de bagbelyste skærme er et nichemarked, der højst svarer til fem procent af hele verdensmarkedet for projektorbelyste skærme.

- Men i dag bevæger vi os ind på det mere traditionelle marked for frontprojektorer, som vi kender dem fra mødelokaler. Vi har lanceret en frontbelyst skærm – Supernova - der kan bruges uden at slukke lyset eller trække gardiner for, siger Lisette Jørs.

[b[Amerikansk konkurrence
Konkurrence mærker Dnp især fra det amerikanske firma Stewart Filmscreen, men når det gælder de bagbelyste optiske skærme, er der stadig ingen over eller ved siden ad dnp.

Kunderne er distributører og forhandlere over hele verden, mens slutbrugerne er meget forskellige.

Lige fra det kinesiske militær over et trafikkontrolcenter i London til mødelokaler, simulatorer og skærme i forskellige butikker.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil