Digital skiltning sidder i boksen hos Blue Line

Tema: Stigende efterspørgsel efter løsninger til digital skiltning og robuste computere skubber forhandleren Blue Lines bundlinje fra rød til sort. "Jeg forventer det store gennembrud i år," siger direktøren.

Kampen om kundernes opmærksomhed er benhård, og et stadigt mere populært våben i kampen om opmærksomhed er digital skiltning og centralt styrede tv-løsninger ude i en butikskædes mange forretninger.

Den kamp bekommer it-forhandleren Blue Line vel, for netop hardware til digital skiltning er det ene af forhandlerens to forretningsområder.

- Vi har ordrer i hus for et tocifret millionbeløb, der skal rulles ud de kommende år, siger Niels Pedersen, direktør i Blue Line.

Hårde miljøer

Ud over displays over en bred kam leverer Blue Line også computere, der kan holde til at sidde fastmonteret i biler, både og industrielle miljøer.

Digital skiltning er for eksempel instore-løsninger, hvor en fladskærm viser informationer på museer eller banegårde eller kører reklamefilm i et supermarked.

- Priserne på løsninger til digital skiltning er faldet markant de sidste par år, blandt andet fordi produktionen af TFT-skærme er i voldsom vækst, siger Niels Pedersen.

En sikker vej

Samtidig er det gået op for producenterne, at den digitale skiltning er en ret sikker vej til kundernes pengepung.

Konceptet er eksempelvis, at en barnevognsproducent finansierer opstilling af en instore-løsning i et par babyudstyrsbutikker.

Meget hurtigt viser det sig, at investeringen i den grad er pengene værd, og så kommer de store ordrer til samtlige babyudstyrsbutikker i kæden.

- Der er dagligt en voldsom kamp om kundernes opmærksomhed i detail-handlen, og i den kamp er den digitale skiltning og egentlige instore tv-løsninger et effektivt våben, siger Niels Pedersen.

Gennembrud i år

Han bemærker, at der fra 2004 til 2006 har været et stort skift i interessen for sådanne løsninger til digital skiltning og forventer et egentligt gennembrud for instore tv-løsninger i år.

Blue Line leverer hardwaren til disse løsninger, mens selskabets partnere står for den bløde del af leverancerne.

Sidste år kom Blue Line ud med et underskud på 800.000 kroner, men i år ser det ifølge direktøren anderledes lyst ud for den århusianske forhandler.

- Alene i første halvår forventer jeg at vi når et resultat før skat på mindst en million kroner, lyder det.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S