Digital skiltning sidder i boksen hos Blue Line

Tema: Stigende efterspørgsel efter løsninger til digital skiltning og robuste computere skubber forhandleren Blue Lines bundlinje fra rød til sort. "Jeg forventer det store gennembrud i år," siger direktøren.

Kampen om kundernes opmærksomhed er benhård, og et stadigt mere populært våben i kampen om opmærksomhed er digital skiltning og centralt styrede tv-løsninger ude i en butikskædes mange forretninger.

Den kamp bekommer it-forhandleren Blue Line vel, for netop hardware til digital skiltning er det ene af forhandlerens to forretningsområder.

- Vi har ordrer i hus for et tocifret millionbeløb, der skal rulles ud de kommende år, siger Niels Pedersen, direktør i Blue Line.

Hårde miljøer

Ud over displays over en bred kam leverer Blue Line også computere, der kan holde til at sidde fastmonteret i biler, både og industrielle miljøer.

Digital skiltning er for eksempel instore-løsninger, hvor en fladskærm viser informationer på museer eller banegårde eller kører reklamefilm i et supermarked.

- Priserne på løsninger til digital skiltning er faldet markant de sidste par år, blandt andet fordi produktionen af TFT-skærme er i voldsom vækst, siger Niels Pedersen.

En sikker vej

Samtidig er det gået op for producenterne, at den digitale skiltning er en ret sikker vej til kundernes pengepung.

Konceptet er eksempelvis, at en barnevognsproducent finansierer opstilling af en instore-løsning i et par babyudstyrsbutikker.

Meget hurtigt viser det sig, at investeringen i den grad er pengene værd, og så kommer de store ordrer til samtlige babyudstyrsbutikker i kæden.

- Der er dagligt en voldsom kamp om kundernes opmærksomhed i detail-handlen, og i den kamp er den digitale skiltning og egentlige instore tv-løsninger et effektivt våben, siger Niels Pedersen.

Gennembrud i år

Han bemærker, at der fra 2004 til 2006 har været et stort skift i interessen for sådanne løsninger til digital skiltning og forventer et egentligt gennembrud for instore tv-løsninger i år.

Blue Line leverer hardwaren til disse løsninger, mens selskabets partnere står for den bløde del af leverancerne.

Sidste år kom Blue Line ud med et underskud på 800.000 kroner, men i år ser det ifølge direktøren anderledes lyst ud for den århusianske forhandler.

- Alene i første halvår forventer jeg at vi når et resultat før skat på mindst en million kroner, lyder det.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse