En sluse, to ståldøre og et kamera i nakken

Et nyt og nærmest militært sikret datacenter håndterer kundernes forretningskritiske data.

Det handler om at være tryg, lyder reklamesloganet for et dansk forsikringsselskab.

For hostingvirksomheden Netgroup handler det først og fremmest om at være sikker. Så kan man altid være tryg bagefter.

Sikkerheden i virksomhedens nykonstruerede datacenter i Tåstrup er på et meget højt niveau, for et datacenter må ganske enkelt ikke kunne kompromitteres.

- Uden at være en militær bunker, kan sikkerheden ikke blive meget bedre, siger Anders Saaby, teknisk chef i Netgroup.

Bygningen, der huser datacentret, er støbt i tyk beton.

Der er ingen vinduer, og hele området er hegnet ind og videoovervåget. Ikke bare filmet til bånd, men helt konkret overvåget af et vagtfirma, der sidder ved monitoren og holder øje med eventuelle uregelmæssigheder.

Det såkaldte skal-sikringsniveau på bygningen er klasse A. Indgangen til bygningen er en tyk ståldør, som det tager adskillige timer at bryde op.

Den fører i ind til en sluse, og her er en anden tyk ståldør, og de to døre kan ikke være åbne samtidig.

Slusen overvåges af kameraer, og virksomhedens 12 medarbejdere kommer ind og ud med RFID-nøglekort og en kode.

Kompromisløs uden biometri

Netgroup kiggede også på en række biometriske løsninger som iris-scanning og fingeraftrykidentifikation, men fandt at kombinationen af nøglekort og pin-kode var det sikreste.

- Holdningen har hele tiden været, at vi ikke ville gå på kompromis med noget, og det har vi ikke gjort, siger administrerende direktør Jesper Dyhr.

Han vil ikke ud med prisen på det nye datacenter, men siger dog, at man ikke får sikkerhed af denne type for under et tocifret millionbeløb.

Netgroup har i forvejen et datacenter i Glostrup. Med opførelsen af datacentret i Tåstrup opnår virksomheden den geografiske redundans, som flere af deres store kunder forlanger.

Kunderne tæller blandt andet Billetlugen, DR, Parken og GN Store Nord.

Ting, der bare ikke må ske

Der er imidlertid andre farer end hærværk og indbrud, der kan true datasikkerheden. Mangel på strøm vil lægge ethvert datacenter ned.

I håndbogen for firmaer, der håndterer andre virksomheders forretningskritiske data, læser man derfor om strømmangel under kapitlet: Ting, der bare ikke må ske.

Alt i Netgroups datacenter er helt nyt, lige fra dieselgeneratorer, UPS-anlæg og rackskabe til kabling og kontrolrum.

Sammen med strøm, er køling og netværk, også ting, der bare skal være styr på hele tiden.

- Lige nu har vi seks kølingsanlæg, der kører på hver sit net, og vi kan tillade os miste et, siger Anders Saaby.

Nettet, der forbinder det nye center i Tåstrup med det gamle i Glostrup, er et fibernetværk, som er bygget efter Ciscos best practise-principper.

Det store dyr i datasikkerhed

Har man sagt datasikkerhed, har man også sagt remote backup, som ifølge Anders Saaby er det helt store lige nu.

Hos Netgroup kører back up’en af kundernes data udelukkende på IBM’s Tivoli Storage Manager, lige fra tape liberary over servere til software.

Når back up-data kommer ind fra kunden, løber det ind på cash-diske og sendes videre til båndbiblioteket (tape library).

Båndene sendes herefter rent fysisk af sted til banken, hvor de opbevares i en bankboks.

Men der er også en logisk sikkerhed i back up-metoden, for alle data fra kunderne er kraftigt krypteret.

- På den måde håndterer vi faktisk ikke kundernes egentlige data, men kun deres krypterede data. Skulle båndene blive stjålet på vej til banken, kan de ikke bruges til noget som helst, siger Anders Saaby.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S