PS3-salg gør Blu-ray til førende HD-format

Salget af Blu-ray-diske har oplevet en markant fremgang i forbindelse med Sonys lancering af Playstation 3. Det rivaliserende format, HD DVD, er under pres.

Salget af film i høj opløsning er begyndt at tage form, og Sonys Blu-ray-format har efter lanceringen af firmaets spilkonsol i USA været forbrugernes foretrukne valg.

Formatet har siden begyndelsen af januar tegnet sig for mere end 60 procent af de solgte titler i høj opløsning.

Formatet har således overhalet det konkurrerende HD DVD-format, viser en dugfrisk undersøgelse fra Nielsen VideoScan.

Sony tager føringen

Salget af Blu-ray-titler bliver mere og mere markant i målingsperioden, der blev afsluttet 18. februar.

I den sidste uge af perioden stod Blu-ray således for 65 procent af salget, mens HD DVD-konkurrenterne måtte tage til takke med 35 procent.

Sammenligner man med salget i de to sidste måneder af 2006, er der ved at tegne sig en markant tendens i kampen mellem de to formater.

I den periode var HD DVD ifølge VideoScan det foretrukne format med en markedsandel på knap 55 procent.

I forbindelse med Sonys PS3 har Blu-ray med rekordfart overhalet konkurrenten.

kun 1000 afspillere i Danmark

PlayStation 3 kommer først til Danmark 23. marts, og danskerne har foreløbig ikke valgt side i formatkrigen.

Faktisk er vi stadig HD-novicer. Hele sidste år blev der således kun solgt 1.000 HD-afspillere til de danske forbrugere, viser en opgørelse fra Brancheforeningen ForbrugerElektronik (BFE).

Det er umiddelbart et lavt antal, men til sammenligning blev der i 2002 solgt 1.000 fladskærme i Danmark.

I dag er fladskærmen et af elektronikbranchens lokomotiver, og i 2006 var salget eksploderet til ikke mindre en 365.000 skærme. BFE forudsiger, at salget i 2007 stiger til 410.000 solgte fladskærme.

Brancheforeningen for forbrugerelektronik varsler ligeledes en eksplosiv vækst i salget af HD-afspillere.

I 2007 forventes salget at blive på 10.000 enheder og året efter på 30.000.

Parterne vælger side

Krigen mellem parterne er dog langt fra afgjort, og tankerne går stadig tilbage til kampen mellem VHS og Betamax, hvor Sony tabte med et brag.

Hvis tendensen fortsætter, kan elektronikgiganten dog gå ud af det igangværende slag med fanen hævet.

Flere Hollywood-producenter og producenter af forbrugerelektronik har da også valgt side til fordel for Sony.

Firmaer som Goldwyn-Mayer, 20th Century Fox, Walt Disney Pictures og naturligvis Sony sælger kun film på Blu-ray, mens Universal Studios har valgt HD DVD.

Warner og Paramount Pictures udgiver begge formater.

På fabrikant siden er det Sony, Hitachi og Philips, som fremstiller Blu-ray- afspillere. NEC og Toshiba fører konkurrencen an med HD DVD-afspillere.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S