Nørder har høj risiko for blodpropper

Det er farligere at arbejde i it-branchen end at flyve. Ny undersøgelse advarer om høj risiko for blodpropper i it-branchen.

Det er farligt at betjene it-udstyr. I al fald hvis man skal tro en ny undersøgelse fra New Zealand.

Undersøgelsen viser nemlig at it-ansatte har højere risko for blodpropper end passagerer på lange flyrejser.

Det opsigtvækkende resultat er konklusionen i en undersøgelse som New Zealands Medical Research Institute har udført.

Undersøgelsen viste, at mere end hver tredje af de patienter som blev indlagt på sygehuse med blodpropper i benene brukte meget af deres tid på at sidde foran et skrivebord.

Det skal sammenlignes med at kun 1,4 procent af patienterne havde været på flyrejse.

Richard Beasley, der er leder af undersøgelsen siger til Computerworlds britiske søsterblad at der er langt flere mennesker der sidder stille ved et skrivebord end der er mennesker som foretager flyrejser.

Han mener at de største risikogrupper ser ud til at være it-folk og ansatte i call centre.

Richard Beasley undersøgelse bliver offentliggjort i New Zealand Medical Journal i næste måned.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen