Hobbyvirksomhed venter på stævning fra Krak

Kraks bogholdere fastholder deres økonomiske krav til en hobbyvirksomhed, der har benyttet såkaldte dybe links via Kraks hjemmeside. Krak-direktør undskylder og vil nu tage sagen op med selskabets egne ansatte.

Hobbyvirksomheden Eiberg Consult har modtaget en faktura fra kortfirmaet Krak lydende på 1.500 kroner for at linke til sin egen adresse via Kraks hjemmeside.

Det mener indehaveren Flemming Eiberg er helt urimeligt, da han hverken er momsregistreret eller har benyttet sin hjemmeside i forretningsmæssig sammenhæng i fire år.

"Jeg har skrevet breve og talt med Kraks bogholdere siden januar, hvor jeg har forklaret, at jeg ikke tjener penge på min hjemmeside. Jeg har også skrevet direkte til direktør Peter Sejer.Dypevåg, men har intet hørt andet end, at de fastholder deres krav," fortæller Flemming Eiberg.

Han skrev derfor det sidste brev i sidste uge, hvor han forklarede, at sagen for hans vedkommende var slut.

"Jeg går derfor og venter på at blive stævnet, fordi Krak i hele forløbet har fastholdt dets krav. Andet vil de ikke sige," forklarer han.

Klokkeklar fejl

På trods af forvirringen kunne meget dog tyde på, at Flemming Eiberg slipper for en tur til de lokale retslokaler.

"Hvis indehaveren af Eiberg Consult ikke er momsregistreret, så har vi begået en klokkeklar fejl efter vores nye regler om links," forklarer direktør for Kraks kort & data, Peter Sejer-Dypevåg.

Han afviser derfor, at se skulle Flemming Eiberg i øjnene i retten.

Mange sager hos Krak

Peter Sejer Dypevåg kan heller ikke mindes at have set brevet fra Flemming Eiberg.

Men han forklarer også, at han har travlt for tiden.

"Efter Computerworld har skrevet om vores firma link-politik, så har jeg modtaget rigtig mange breve og mails fra virksomheder, der hævder, at de fungerer som hobbyvirksomheder. Derfor har en stor bunke sager på mit skrivebord, som jeg skal igennem," lyder det fra Peter Sejer Dypevåg.

Han vil dog ikke komme ind på det konkrete antal af klager fra virksomheder, der er blevet opkrævet flere tusinde kroner for at have linket til Kraks hjemmeside via såkaldte dybe links.

Udover de konkrete sager arbejder han også på at få kommunikeret klare retningslinjer angående Kraks link-politik til alle selskabets ansatte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S