Kronprins forlader SAP efter chef-uro

Tyske SAP mister en af sine yngre og livlige direktører, som ellers var forudset til at blive med-direktør. Det er den gamle garde på direktørgangen som fortsat skal drive virksomheden, vurderer analytiker.

Computerworld News Service: Det er direktøren for produkt og teknologigruppen i SAP, Shai Agassi, som forlader virksomheden 1. april.

Han har ellers været udset til at træde ind som meddirektør, men nu bliver det den ældre generation i ledelsen, der skal fortsætte SAPs udvikling, vurderer analytiker

”Det ser ud som om, at den yngre generation i ledelsen er blevet skubbet væk af den gamle garde,” siger ledende medarbejder i Beagle Research, Denis Pombriant.

Shai Agassi var udset til at blive med-direktør i SAP, når den nuværende direktør, Henning Kagermann, ville træde tilbage.

Nu har bestyrelsesformanden, Hasso Plattner, bedt Kagermann blive som direktør frem til 2009 i stedet for at træde tilbage til næste år.

”Det er sandsynligt, at Agassi blev utilfreds, da jeg bad Kagermann om at blive frem til 2009,” siger Plattner.

Alternative energikilder

I stedet for at vente i flere år på at overtage lederskabet i SAP, har Agassi besluttet at forlade virksomheden nu. Han vil forfølge nye forretningsmuligheder i alternative energikilder og miljøpolitik.

Leo Apotheker overtager Agassis forpligtelser i SAP. Han var udset til at blive meddirektør sammen med Agassi.

”jeg vil gerne understrege, at Agassi forlader virksomheden på gode betingelser. Han vil fortsætte med at arbejde som konsulent inden for teknologiudvikling og han bevarer sit kontor her hos SAP,” siger Platner.

Agassi har været hovedmanden bag SAPs NetWeaver og on-demand initiativer.

Analytikere vurdere at det kan være svært at finde andre der kan styre de områder med samme energi.

”Disse to områder er absolut kritiske for SAPs fremtidige succes. Hvis ikke Agassi er der til at drive disse initiativer frem, så tvivler jeg på om der er andre der kan,” siger Denis Pombraint.

De initiativer Agassi udviklede ændrer betalingsmodellerne fra en licensmodel til en on-demandmodel.

”Omsætningstrømmene kommer til at se meget anderledes ud. Det kan blive en stor udfordring for og frustrere store investorer. SAP kan komme til at kæmpe uden Agassis Lederskab,” siger Pombriant.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S