Kronprins forlader SAP efter chef-uro

Tyske SAP mister en af sine yngre og livlige direktører, som ellers var forudset til at blive med-direktør. Det er den gamle garde på direktørgangen som fortsat skal drive virksomheden, vurderer analytiker.

Computerworld News Service: Det er direktøren for produkt og teknologigruppen i SAP, Shai Agassi, som forlader virksomheden 1. april.

Han har ellers været udset til at træde ind som meddirektør, men nu bliver det den ældre generation i ledelsen, der skal fortsætte SAPs udvikling, vurderer analytiker

”Det ser ud som om, at den yngre generation i ledelsen er blevet skubbet væk af den gamle garde,” siger ledende medarbejder i Beagle Research, Denis Pombriant.

Shai Agassi var udset til at blive med-direktør i SAP, når den nuværende direktør, Henning Kagermann, ville træde tilbage.

Nu har bestyrelsesformanden, Hasso Plattner, bedt Kagermann blive som direktør frem til 2009 i stedet for at træde tilbage til næste år.

”Det er sandsynligt, at Agassi blev utilfreds, da jeg bad Kagermann om at blive frem til 2009,” siger Plattner.

Alternative energikilder

I stedet for at vente i flere år på at overtage lederskabet i SAP, har Agassi besluttet at forlade virksomheden nu. Han vil forfølge nye forretningsmuligheder i alternative energikilder og miljøpolitik.

Leo Apotheker overtager Agassis forpligtelser i SAP. Han var udset til at blive meddirektør sammen med Agassi.

”jeg vil gerne understrege, at Agassi forlader virksomheden på gode betingelser. Han vil fortsætte med at arbejde som konsulent inden for teknologiudvikling og han bevarer sit kontor her hos SAP,” siger Platner.

Agassi har været hovedmanden bag SAPs NetWeaver og on-demand initiativer.

Analytikere vurdere at det kan være svært at finde andre der kan styre de områder med samme energi.

”Disse to områder er absolut kritiske for SAPs fremtidige succes. Hvis ikke Agassi er der til at drive disse initiativer frem, så tvivler jeg på om der er andre der kan,” siger Denis Pombraint.

De initiativer Agassi udviklede ændrer betalingsmodellerne fra en licensmodel til en on-demandmodel.

”Omsætningstrømmene kommer til at se meget anderledes ud. Det kan blive en stor udfordring for og frustrere store investorer. SAP kan komme til at kæmpe uden Agassis Lederskab,” siger Pombriant.

Oversat af Christian Carlsen

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S