Kronprins forlader SAP efter chef-uro

Tyske SAP mister en af sine yngre og livlige direktører, som ellers var forudset til at blive med-direktør. Det er den gamle garde på direktørgangen som fortsat skal drive virksomheden, vurderer analytiker.

Computerworld News Service: Det er direktøren for produkt og teknologigruppen i SAP, Shai Agassi, som forlader virksomheden 1. april.

Han har ellers været udset til at træde ind som meddirektør, men nu bliver det den ældre generation i ledelsen, der skal fortsætte SAPs udvikling, vurderer analytiker

”Det ser ud som om, at den yngre generation i ledelsen er blevet skubbet væk af den gamle garde,” siger ledende medarbejder i Beagle Research, Denis Pombriant.

Shai Agassi var udset til at blive med-direktør i SAP, når den nuværende direktør, Henning Kagermann, ville træde tilbage.

Nu har bestyrelsesformanden, Hasso Plattner, bedt Kagermann blive som direktør frem til 2009 i stedet for at træde tilbage til næste år.

”Det er sandsynligt, at Agassi blev utilfreds, da jeg bad Kagermann om at blive frem til 2009,” siger Plattner.

Alternative energikilder

I stedet for at vente i flere år på at overtage lederskabet i SAP, har Agassi besluttet at forlade virksomheden nu. Han vil forfølge nye forretningsmuligheder i alternative energikilder og miljøpolitik.

Leo Apotheker overtager Agassis forpligtelser i SAP. Han var udset til at blive meddirektør sammen med Agassi.

”jeg vil gerne understrege, at Agassi forlader virksomheden på gode betingelser. Han vil fortsætte med at arbejde som konsulent inden for teknologiudvikling og han bevarer sit kontor her hos SAP,” siger Platner.

Agassi har været hovedmanden bag SAPs NetWeaver og on-demand initiativer.

Analytikere vurdere at det kan være svært at finde andre der kan styre de områder med samme energi.

”Disse to områder er absolut kritiske for SAPs fremtidige succes. Hvis ikke Agassi er der til at drive disse initiativer frem, så tvivler jeg på om der er andre der kan,” siger Denis Pombraint.

De initiativer Agassi udviklede ændrer betalingsmodellerne fra en licensmodel til en on-demandmodel.

”Omsætningstrømmene kommer til at se meget anderledes ud. Det kan blive en stor udfordring for og frustrere store investorer. SAP kan komme til at kæmpe uden Agassis Lederskab,” siger Pombriant.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune