Hotspot-krigen er kommet til Danmark

For en krone i minuttet kan alle TDC's bredbåndskunder nu koble sig på teleselskabets 730 hotspots. Sonofon og Telia opruster også med hotspots, men der er langt fra tale om guldrandede forretninger, vurderer IDC-analytiker.

Danmarks største internetudbyder, TDC, lancerer nu en ny strategi, der skal styrke virksomhedens hotspot-forretning.

Alle TDC's bredbåndskunder får mulighed for at koble sig op på de 730 TDC-hotspots, der findes på caféer, hoteller, campingpladser og biografer rundt omkring i landet.

Det koster en krone i minuttet, maksimalt 299 om måneden, og der skal ikke betales nogen abonnementspris, da hotspot-abonnementet nu er inkluderet i den almindelige bredbåndspris.

"I de første år har vi fokuseret vores indsats mod erhvervskunderne, men nu er tiden ved at være mere moden. Privatkundernes behov for at være trådløse er stærkt stigende, og mange flere pc'er og lignende er WiFi-enablede, lyder forklaringen fra Jesper Bjerre, der er markedsdirektør i TDC Privat.

Telia og Sonofon opruster også

Hos konkurrenterne Telia og Sonofon mener man tilsyneladende også, at markedet er ved at være modent.

I hvert fald er Sonofon i øjeblikket i fuld gang med at etablere omkring 500 hotspots i samarbejde med The Cloud, der er Europas største hotspot-udbyder.

Telia købte i begyndelsen af 2006 YesIHotspots og overtog dermed de omkring 180 danske hotspots. Yderligere 29 hotspots vil være klar i løbet af sommmeren, oplyser Telia.

IDC-analytiker Brian Troelsen vurderer dog, at hotspot-forretningerne indtil videre udgør en ret lille del af internetudbydernes overordnede forretninger.

"Jeg vurder det danske marked til at være et større to-cifret millionbeløb, men altså stadig meget insignifikant i forhold til deres resterende forretninger," siger Brian Troelsen.

Der er derfor indtil videre tale om, at TDC, Sonofon og Telia bruger deres hotspots til at styrke den eksisterende forretning.

"Jeg vurderer ikke, at hotspot er nogen specielt god forretning, det skal mere ses som et add-on til eksisterende abonnementer," siger Brian Troelsen.

Konkurrerende teknologier

Den aktuelle melding fra de tre store internetudbydere er da også, at hotspot-forretningen først og fremmest skal ses som et ekstra tilbud til kunderne.

"Vi ser hotspots som en del af et bredere spektrum af tilbud til vores kunder. For os handler det om at knytte teknologierne sammen, så kunderne altid har den bedst mulige dataforbindelse," siger Sonofons pressechef, Peter Glüsing.

Et kig på teknologi-fronten viser , at mulighederne for trådløs internetopkobling vokser markant i disse år.

Alle de danske 3G-udbydere lancerer HSDPA (Turbo 3G) i løbet af 2007, og samtidig banker også WiMAX på døren.

Endelig er der Fon-bevægelsen, der i øjeblikket danner rammen om Danmarks største hotspot-netværk med over 1000 af slagsen.

Fon fungerer ved, at medlemmer stiller deres almindelige internetforbindelser til rådighed for hinanden via trådløse Fon-routere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics