Domænesnyltere angriber Danmark som aldrig før

Der bliver snyltet på danske domæner som aldrig før, og senest er en tysker gået til angreb på .dk-domænerne. Nu må det være nok, siger bestyrelsesformand i FDIH, der kræver sanktionsmuligheder.

Den danske politi-babe Anna Pihl bliver misbrugt af en tysk domænesnylter.

Ud over annaphil.dk, annapil.dk og annaphiltv2.dk er kasselotteriet.dk og dabolig.dk også på den liste over 351 danske domæner, som en tysk domænesnylter registrerede i slutningen af marts.

Misbruget vidner om, at Danmark i disse måneder er udsat for et reelt bombardement fra domænesnyltere, der opkøber internetadresser, som ligger tæt opad kendte .dk-domæner.

Alle domænerne minder i høj grad om allerede eksisterende danske domæner og varemærker. Men når der klikkes ind på de 351 snyltedomæner, finder man hjemmesider, der ikke består af andet end reklamer.

"Vi skal bruge domænerne til markedsføring. Men siden du er fra pressen, så vil jeg ikke tale mere med dig om det," lyder det korte svar fra Jens Menzenbach fra Tyskland, der står som registrator af de danske domæner.

Domænesnyltere i vækst

Udover de tyske domæne-opkøb har Computerworld inden for den seneste måned med hjælp fra vores læsere afsløret flere lyssky domæneforretninger.

Afsløringerne tæller en østrigsk domænehaj, et dansk firma med speciale i registreringer af snyltedomæner, mobilfirmaet CBB som bruger snyltedomæner samt selve tante Berlingske i domænestrid mod et enkeltmandsfirma.

Hvordan kan det være, at snyltedomænerne blomstrer så kraftigt i det danske forår?

"Det kommercielle brug af nettet er i kraftig vækst, og så følger domænemisbruget i slipstrømmen," svarer bestyrelsesformand Claus Hjorting fra foreningen af danske internethandlende (FDIH).

Han fortæller, at motivationen for domænesnylterne ligger i at tjene penge via hjemmesider, som er spækket med reklamer. Det er også tilfældet med den tyske domænehaj.

Virksomheder skal have sanktionsmuligheder

Claus Hjorting peger på, at problemet med at læne sig opad kendte domæner altid har været til stede.

Men det bør kunne komme til livs med sanktionsmuligheder.

"Jeg ser gerne, at der skal være nogle omkostninger ved snylte på andres domæner. Det er en uskik, og mange sager ender blot i Klagenævnet for Domænenavne. Det har ingen præventiv virkning, og derfor bør snylterne straffes, så vi kan få skåret kraftigt ned i antallet af lovovertrædere," siger han.

Selvom snylteriet måske ikke flytter særligt meget trafik fra de oprindelige hjemmesider, så er deres tilstedeværelse en irritation for både interbrugere og indehaverne af de autentiske sites.

"Det er jo ubehageligt, at ens hjemmeside bliver associeret med en ofte lyssky forretning, som man intet kender til," siger Claus Hjorting.

Pengeinstitutter blev pornosites

I mindst to tilfælde har danske forsikrings- og pengeinstitutter været udsat for internationale pornosites, der snyltede på deres domæner, og på denne måde skadede selskabernes omdømme.

Først måtte BG Bank lide den tort, at se nøgne mænd og kvinder i intime scener på bgbank.com. Dette domæne er dog senere blevet erhvervet af Danske Bank-koncernen.

Derimod har forsikringsselskabet Alm. Brand endnu ikke sikret sig almbrand.com.

Den danske virksomhed henvendte sig ellers i 2002 til det internationale administrative klagenævn for domænenavne, WIPO, for at lægge sag an mod det amerikanske selskab Intercosmos Media Group, der havde sikret sig domænet.

Men da Intercosmos argumenterede for, at Almbrand.com var en forkortelse for All Lust Must Be Rough And Nearly Dirty, så kunne WIPO ikke overdrage retten til domænenavnet til Alm. Brand i Danmark.

Siden er siden blevet noget mere stueren. I dag henviser den til et traditionelt reklamesite med links til forskellige brancher og forretninger. Forsikringsselskabet Alm Brand har sit eget link på sitet. Det kan findes ved siden af linket til Free Sex.

Man kan se alle de tyske 351 .dk-domæner ved en søgning her.

Der skal tastes JM11900-DK i søgefeltet og klikkes i feltet 'Registrant', inden søgningen startes.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S