Betalingstjeneste vil noteres på First North

Skandinaviens største udbyder af online betalingsløsninger vil noteres på den alternative børs First North. DIBS, der håndterer transaktioner for godt 28 milliarder kroner om året, har dansk hovedaktionær.

DIBS Payment Services, Skandinaviens største udbyder af internet betalingsløsninger, vil have sine aktier noteret på First North-børsen.

"Vi er markedsførende i Sverige og Danmark og håndterer transaktioner på 28 milliarder kroner om året. Lønsomheden ligger på 30 procent," siger Eric Wallin, administrerende direktør for DIBS til den svenske nyhedstjeneste di.se.

Fusionerede i 2006

Virksomheden er et resultat af en fusion i 2006 mellem DIBS og svenske DebiTech. I dag har selskabet 45 ansatte og kontorer i København, Aalborg, Stockholm, Göteborg og Oslo.

DIBS havde nogle hårde år, da it-boblen sprang, men vendte stærkt tilbage i 2003.

"Siden da har alt peget lige i vejret. Vi er vokset, og vi fortsætter med at vokse med 30 procent om året. Marginalen har også ligget på 30 procent, og den fastholder vi, og øger den måske oven i købet," siger Eric Wallin til di.se.

5.000 kunder i 20 lande

Sidste år havde DIBS 5.000 kunder i hen ved 20 lande. Blandt de større kunder er rejsebureauer, luftfartsselskaber, rederier, postordreforetagender og andre virksomheder, der fokuserer på den voldsomt stigende e-handel.

DIBS omsatte sidste år for omkring 50 millioner kroner.

"Halvdelen af omsætningen henter vi i Danmark og den anden halvdel i Sverige. I fjor startede vi i Norge og i år i Finland," siger Eric Wallin til di.se.

Det forberedende arbejde med at børsnotere DIBS på First North er i fuld gang. Rådgiver er HQ Bank, der her i foråret offentligør en tidsplan for noteringen.

Plan for aktiesalget

Planen er dels at sælge en del af ejernes aktier, dels at hente kapital ved at udstede nye aktier. Økonomien fejler ellers ikke noget, men der kan ifølge direktøren på et senere tidspunkt blive behov for kapital til opkøb eventuelt med betaling helt eller delvis med egne aktier.

DIBS har i dag 130 ejere heriblandt de ledende medarbejdere. Størst er danske Globework med 34 procent, den svenske bank SEB med 17 procent og norske Verdane Capital med syv procent.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec