Betalingstjeneste vil noteres på First North

Skandinaviens største udbyder af online betalingsløsninger vil noteres på den alternative børs First North. DIBS, der håndterer transaktioner for godt 28 milliarder kroner om året, har dansk hovedaktionær.

DIBS Payment Services, Skandinaviens største udbyder af internet betalingsløsninger, vil have sine aktier noteret på First North-børsen.

"Vi er markedsførende i Sverige og Danmark og håndterer transaktioner på 28 milliarder kroner om året. Lønsomheden ligger på 30 procent," siger Eric Wallin, administrerende direktør for DIBS til den svenske nyhedstjeneste di.se.

Fusionerede i 2006

Virksomheden er et resultat af en fusion i 2006 mellem DIBS og svenske DebiTech. I dag har selskabet 45 ansatte og kontorer i København, Aalborg, Stockholm, Göteborg og Oslo.

DIBS havde nogle hårde år, da it-boblen sprang, men vendte stærkt tilbage i 2003.

"Siden da har alt peget lige i vejret. Vi er vokset, og vi fortsætter med at vokse med 30 procent om året. Marginalen har også ligget på 30 procent, og den fastholder vi, og øger den måske oven i købet," siger Eric Wallin til di.se.

5.000 kunder i 20 lande

Sidste år havde DIBS 5.000 kunder i hen ved 20 lande. Blandt de større kunder er rejsebureauer, luftfartsselskaber, rederier, postordreforetagender og andre virksomheder, der fokuserer på den voldsomt stigende e-handel.

DIBS omsatte sidste år for omkring 50 millioner kroner.

"Halvdelen af omsætningen henter vi i Danmark og den anden halvdel i Sverige. I fjor startede vi i Norge og i år i Finland," siger Eric Wallin til di.se.

Det forberedende arbejde med at børsnotere DIBS på First North er i fuld gang. Rådgiver er HQ Bank, der her i foråret offentligør en tidsplan for noteringen.

Plan for aktiesalget

Planen er dels at sælge en del af ejernes aktier, dels at hente kapital ved at udstede nye aktier. Økonomien fejler ellers ikke noget, men der kan ifølge direktøren på et senere tidspunkt blive behov for kapital til opkøb eventuelt med betaling helt eller delvis med egne aktier.

DIBS har i dag 130 ejere heriblandt de ledende medarbejdere. Størst er danske Globework med 34 procent, den svenske bank SEB med 17 procent og norske Verdane Capital med syv procent.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job