Betalingstjeneste vil noteres på First North

Skandinaviens største udbyder af online betalingsløsninger vil noteres på den alternative børs First North. DIBS, der håndterer transaktioner for godt 28 milliarder kroner om året, har dansk hovedaktionær.

DIBS Payment Services, Skandinaviens største udbyder af internet betalingsløsninger, vil have sine aktier noteret på First North-børsen.

"Vi er markedsførende i Sverige og Danmark og håndterer transaktioner på 28 milliarder kroner om året. Lønsomheden ligger på 30 procent," siger Eric Wallin, administrerende direktør for DIBS til den svenske nyhedstjeneste di.se.

Fusionerede i 2006

Virksomheden er et resultat af en fusion i 2006 mellem DIBS og svenske DebiTech. I dag har selskabet 45 ansatte og kontorer i København, Aalborg, Stockholm, Göteborg og Oslo.

DIBS havde nogle hårde år, da it-boblen sprang, men vendte stærkt tilbage i 2003.

"Siden da har alt peget lige i vejret. Vi er vokset, og vi fortsætter med at vokse med 30 procent om året. Marginalen har også ligget på 30 procent, og den fastholder vi, og øger den måske oven i købet," siger Eric Wallin til di.se.

5.000 kunder i 20 lande

Sidste år havde DIBS 5.000 kunder i hen ved 20 lande. Blandt de større kunder er rejsebureauer, luftfartsselskaber, rederier, postordreforetagender og andre virksomheder, der fokuserer på den voldsomt stigende e-handel.

DIBS omsatte sidste år for omkring 50 millioner kroner.

"Halvdelen af omsætningen henter vi i Danmark og den anden halvdel i Sverige. I fjor startede vi i Norge og i år i Finland," siger Eric Wallin til di.se.

Det forberedende arbejde med at børsnotere DIBS på First North er i fuld gang. Rådgiver er HQ Bank, der her i foråret offentligør en tidsplan for noteringen.

Plan for aktiesalget

Planen er dels at sælge en del af ejernes aktier, dels at hente kapital ved at udstede nye aktier. Økonomien fejler ellers ikke noget, men der kan ifølge direktøren på et senere tidspunkt blive behov for kapital til opkøb eventuelt med betaling helt eller delvis med egne aktier.

DIBS har i dag 130 ejere heriblandt de ledende medarbejdere. Størst er danske Globework med 34 procent, den svenske bank SEB med 17 procent og norske Verdane Capital med syv procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS