Krak til hobby-virksomhed: Betal for link

En hobbyvirksomhed er blevet truet af Krak med en inkassosag, fordi den har linket til kortvirksomhedens dyrebare kort. Krak-direktør er overrasket over sagen.

Artikel top billede

Kortfirmaet Krak er åbenbart ikke færdig med at pudse advokater på hobbyvirksomheder, der linker til selskabets kortservice.

Således har zoneterapeut Janne Eggertsen fra Odder for nyligt oplevet, at Krak har sluppet en inkassoadvokat fra selskabet Mortang i Rungsted løs.

Formålet med at lade inkassoadvokaten gå i kødet på Janne Eggertsen er at inddrive de 3.000 kroner, som selskabet kræver af firmaer, der linker til kort på Kraks hjemmeside.

Formel tilladelse

Hos zoneterapeuten i Odder er man aldeles uforstående over den pludselige inkasso-sag.

"Jeg ringede i sin tid ind til Krak og forsøgte at indhente en formel tilladelse. Men da Janne Eggertsen ikke har et CVR-nummer, kunne hun ikke oprettes som kunde i Kraks system," forklarer Janne Eggertsens webmaster Daniel Vangberg i en mail til Computerworld.

"Medarbejderen, jeg talte med, efterlod mig i den tro, at privatpersoner sagtens kunne linke eller benytte små kortudsnit uden at betale for det," skriver Daniel Vangberg.

Antydninger af kommunikationsbrist

Han fortæller, at han har skrevet fire e-mails og et brev til Krak for at redegøre for situationen.

Men firmaet er ikke vendt tilbage.

"Nu flår de os og truer med bål og brand gennem en advokat. Tænk, at vi endda har linket til Krak, og dermed bidraget til deres troværdighed i søgemaskinerne," lyder det fra Daniel Vangberg.

Administrerende direktør hos Krak, Ove leth-Sørensen, er uforstående over for inkassosagen.

"Den slags er vi færdige med," siger han og fortæller, at kortvirksomheden vil kigge på sagen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo