Analytikere: Kunderne vinder i Tele2-køb

Det er i høj grad Tele2s eksisterende kunder, der vinder på dagens Telenor-opkøb, mener analytikere. De vurderer, at kunderne kan se frem til både nye produkter og lavere priser.

Der er udsigt til faldende priser efter dagens Telenor-opkøb af danske Tele2, vurderer flere analytikere.

I første omgang er det dog Tele2s eksisterende kunder, der vil få mest ud af at komme under de samme vinger som Sonofon og Cybercity.

"Kunderne vil stadig få deres vare og til en fornuftig pris, men de vil nok få adgang til flere tjenester og flere muligheder med en større organisation i ryggen, end de har haft igennem Tele2," vurderer teleanalytiker John Strand, Strand Consult.

Forudsigeligt salg

Han betegner salget af Tele2 som forudsigeligt, for uden egen infrastruktur ville virksomheden gå en tvivlsom fremtid i møde.

Skulle Tele2 fortsætte med at leje sig ind på andre operatøres net, ville det nemlig ikke være muligt at tilbyde flat rate-produkter, som han vurderer som nøglen til fortsat at være konkurrencedygtige i telebranchen.

"I takt med at konkurrencen bliver skærpet og priserne styrtdykker, kunne Tele2 spørge sig selv om hvad sandsynligheden var for at selskabet blev mere eller mindre værd inden for de næste to år. De kunne sige til sig selv, at så er det nok bedre, at sælger nu," siger John Strand.

Køb kan medføre lavere priser

Også Torben Rune, direktør i Netplan, ser tilgangen af eget netværk som en væsentlig del af årsagen til at Tele2 har sagt ja til Telenors tilbud.

Med egen infrastruktur vil selskabet nemlig kunne tilbyde flere og bedre produkter til sine eksisterende produkter.

"Sonofon og Cybercity kommer med hele netværket bagved, og det vil gøre det nemmere at betjene Tele2s kunder med bedre teknik, bedre forbindelser og frem for alt egne net. Det vil betyde, at man vil kunne gå endnu kraftigere til biddet prismæssigt," siger han.

"Hvis jeg var konkurrent til Sonofon/Cybercity ville jeg frygte denne her udvikling, for jeg ville se det som en mulighed for at priserne kunne få et yderligere tryk ned," siger Torben Rune.

Ingen fremtid for Tele2

I en pressemeddelelse har Tele2 oplyst, at selskabet på sigt vil ophøre som selvstændigt selskab og i stedet blive en del af Sonofon/Cybercity-brandet. Tidsrammen er endnu ukendt.

Torben Rune forudsiger, at Tele2-brandet i første omgang kan forsætte til fastnet-kunderne, hvor det er synonymt med lavpris, og så lade de restende produkter indgå i Sonofon og Cybercity. Der er dog ikke nogen tvivl om, at Tele2-navnet lever på lånt tid.

"Jeg vil give det et år til halvandet, så tror jeg ikke, der er noget, der hedder Tele2 i Danmark længere," siger han.

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job