Analytikere: Kunderne vinder i Tele2-køb

Det er i høj grad Tele2s eksisterende kunder, der vinder på dagens Telenor-opkøb, mener analytikere. De vurderer, at kunderne kan se frem til både nye produkter og lavere priser.

Der er udsigt til faldende priser efter dagens Telenor-opkøb af danske Tele2, vurderer flere analytikere.

I første omgang er det dog Tele2s eksisterende kunder, der vil få mest ud af at komme under de samme vinger som Sonofon og Cybercity.

"Kunderne vil stadig få deres vare og til en fornuftig pris, men de vil nok få adgang til flere tjenester og flere muligheder med en større organisation i ryggen, end de har haft igennem Tele2," vurderer teleanalytiker John Strand, Strand Consult.

Forudsigeligt salg

Han betegner salget af Tele2 som forudsigeligt, for uden egen infrastruktur ville virksomheden gå en tvivlsom fremtid i møde.

Skulle Tele2 fortsætte med at leje sig ind på andre operatøres net, ville det nemlig ikke være muligt at tilbyde flat rate-produkter, som han vurderer som nøglen til fortsat at være konkurrencedygtige i telebranchen.

"I takt med at konkurrencen bliver skærpet og priserne styrtdykker, kunne Tele2 spørge sig selv om hvad sandsynligheden var for at selskabet blev mere eller mindre værd inden for de næste to år. De kunne sige til sig selv, at så er det nok bedre, at sælger nu," siger John Strand.

Køb kan medføre lavere priser

Også Torben Rune, direktør i Netplan, ser tilgangen af eget netværk som en væsentlig del af årsagen til at Tele2 har sagt ja til Telenors tilbud.

Med egen infrastruktur vil selskabet nemlig kunne tilbyde flere og bedre produkter til sine eksisterende produkter.

"Sonofon og Cybercity kommer med hele netværket bagved, og det vil gøre det nemmere at betjene Tele2s kunder med bedre teknik, bedre forbindelser og frem for alt egne net. Det vil betyde, at man vil kunne gå endnu kraftigere til biddet prismæssigt," siger han.

"Hvis jeg var konkurrent til Sonofon/Cybercity ville jeg frygte denne her udvikling, for jeg ville se det som en mulighed for at priserne kunne få et yderligere tryk ned," siger Torben Rune.

Ingen fremtid for Tele2

I en pressemeddelelse har Tele2 oplyst, at selskabet på sigt vil ophøre som selvstændigt selskab og i stedet blive en del af Sonofon/Cybercity-brandet. Tidsrammen er endnu ukendt.

Torben Rune forudsiger, at Tele2-brandet i første omgang kan forsætte til fastnet-kunderne, hvor det er synonymt med lavpris, og så lade de restende produkter indgå i Sonofon og Cybercity. Der er dog ikke nogen tvivl om, at Tele2-navnet lever på lånt tid.

"Jeg vil give det et år til halvandet, så tror jeg ikke, der er noget, der hedder Tele2 i Danmark længere," siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job