It-branchen skriger på unge kvinder

Tema: It-branchen kæmper med stor mangel på kvalificerede medarbejdere. Det er blandt andet kvindernes skyld, for de gider ikke it.

Danske it-virksomheder går en dyster fremtid i møde, når det handler om at skaffe medarbejdere. Virksomhederne har uhyggelig svært ved at finde kvalificeret arbejdskraft, og den situation bliver værre hele tiden.

Og det er indirekte de unge kvinders skyld. Forstået på den måde, at unge kvinder er voldsomt underrepræsenteret på it-uddannelsesstederne og på it-arbejdspladserne.

På uddannelsesstederne møder man faktisk fem en halv mandlig it-studerende, hver gang man møder én kvindelig.

Dobbelt-udfordring

"Det er en dobbeltudfordring. Vi taber på forhånd halvdelen af det potentielle medarbejdermateriale, når så få kvinder søger it-uddannelserne," mener Sara Helweg-Larsen, kommunikationschef, Microsoft Danmark.

Hun er også formand for et nyt udvalg under interesseorganisationen IT-Branchen, der hedder Unge i IT-Branchen.

Udvalget skal finde ud af, hvordan branchen kan tiltrække flere unge i almindelighed og flere unge kvinder i særdeleshed.

"Det er paradoksalt, at en branche i vækst oplever et fald i rekrutteringsgrundlaget," siger Sara Helweg-Larsen.

Hun erkender, at branchen hidtil har været for dårlig til at "sælge" branchens muligheder.

Derfor foreslår hun, at der laves en handlingsplan, som involverer alle parter i it-branchen og uddannelsesstederne. Det handler først og fremmest om information og kommunikation.

"Flere unge mennesker skal finde en karriere inden for it interessant. Branchen rummer så mange fordele og muligheder, som er attraktive, også for kvinder. Vi skal hjælpe de unge med at træffe deres karrierevalg på et ordentligt grundlag, så de i hvert fald ved, hvad de siger nej til, når de fravælger it-branchen," siger udvalgsformanden.

Taber en lille halv milliard

En opgørelse fra analysehuset IDC viser, at 83 procent af it-branchens virksomheder har svært ved at rekruttere kvalificeret arbejdskraft.

Undersøgelsen konkluderer, at 90 procent af de danske virksomheder, der mangler it-arbejdskraft, ikke er i stand til at gennemføre de projekter, de gerne ville.

Beregninger på det grundlag sender omsætningen for den danske it-branche ned med en lille kvart milliard kroner i 2007 i forhold til sidste år.

Gør noget nu

I en anden undersøgelse råder analysehuset Gartner virksomhederne til at tage fat på at skaffe menneskelig talentmasse nu.

60 procent af it-organisationerne er ikke klar til at opfylde deres forretningspotentiale, fordi de ikke kan tiltrække kvalificeret arbejdskraft, vurderer Gartner.

"Fremtidens arbejdsplads har brug for mere fantasi og mere engagement end man har set tidligere. Virksomhederne kan ikke bare lade være med at gøre noget, for det er de kvalificerede ansatte, der skaber vækst og innovation," siger Diane Morello, vice president og Gartner-partner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S