It-branchen skriger på unge kvinder

Tema: It-branchen kæmper med stor mangel på kvalificerede medarbejdere. Det er blandt andet kvindernes skyld, for de gider ikke it.

Danske it-virksomheder går en dyster fremtid i møde, når det handler om at skaffe medarbejdere. Virksomhederne har uhyggelig svært ved at finde kvalificeret arbejdskraft, og den situation bliver værre hele tiden.

Og det er indirekte de unge kvinders skyld. Forstået på den måde, at unge kvinder er voldsomt underrepræsenteret på it-uddannelsesstederne og på it-arbejdspladserne.

På uddannelsesstederne møder man faktisk fem en halv mandlig it-studerende, hver gang man møder én kvindelig.

Dobbelt-udfordring

"Det er en dobbeltudfordring. Vi taber på forhånd halvdelen af det potentielle medarbejdermateriale, når så få kvinder søger it-uddannelserne," mener Sara Helweg-Larsen, kommunikationschef, Microsoft Danmark.

Hun er også formand for et nyt udvalg under interesseorganisationen IT-Branchen, der hedder Unge i IT-Branchen.

Udvalget skal finde ud af, hvordan branchen kan tiltrække flere unge i almindelighed og flere unge kvinder i særdeleshed.

"Det er paradoksalt, at en branche i vækst oplever et fald i rekrutteringsgrundlaget," siger Sara Helweg-Larsen.

Hun erkender, at branchen hidtil har været for dårlig til at "sælge" branchens muligheder.

Derfor foreslår hun, at der laves en handlingsplan, som involverer alle parter i it-branchen og uddannelsesstederne. Det handler først og fremmest om information og kommunikation.

"Flere unge mennesker skal finde en karriere inden for it interessant. Branchen rummer så mange fordele og muligheder, som er attraktive, også for kvinder. Vi skal hjælpe de unge med at træffe deres karrierevalg på et ordentligt grundlag, så de i hvert fald ved, hvad de siger nej til, når de fravælger it-branchen," siger udvalgsformanden.

Taber en lille halv milliard

En opgørelse fra analysehuset IDC viser, at 83 procent af it-branchens virksomheder har svært ved at rekruttere kvalificeret arbejdskraft.

Undersøgelsen konkluderer, at 90 procent af de danske virksomheder, der mangler it-arbejdskraft, ikke er i stand til at gennemføre de projekter, de gerne ville.

Beregninger på det grundlag sender omsætningen for den danske it-branche ned med en lille kvart milliard kroner i 2007 i forhold til sidste år.

Gør noget nu

I en anden undersøgelse råder analysehuset Gartner virksomhederne til at tage fat på at skaffe menneskelig talentmasse nu.

60 procent af it-organisationerne er ikke klar til at opfylde deres forretningspotentiale, fordi de ikke kan tiltrække kvalificeret arbejdskraft, vurderer Gartner.

"Fremtidens arbejdsplads har brug for mere fantasi og mere engagement end man har set tidligere. Virksomhederne kan ikke bare lade være med at gøre noget, for det er de kvalificerede ansatte, der skaber vækst og innovation," siger Diane Morello, vice president og Gartner-partner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job