Cryptomathic får overskud med ejer ved roret

Det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic, der sidste år overlod posten som administrerende direktør til Torben Pryds Pedersen, vendte i 2006 adskillige år med millionunderskud til et positivt driftsresultat.

Store underskud i millionklassen har i årevis plaget det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic. Nu er skuden vendt, og i 2006 nåede Cryptomathic et overskud på godt en million kroner.

Forrige år viste regnskabet godt nok også et overskud i størrelsesordenen 17 millioner kroner, men det hang direkte sammen med ekstraordinære indtægter på mere end 24 millioner kroner for salg af patentrettigheder til moderselskabet.

Byttede direktører

Sidste efterår byttede Cryptomathic rundt på ledelsen, så den daværende administrerende direktør Henrik Elimar Sørensen trådte tilbage for i stedet at blive økonomidirektør.

Ny administrerende direktør blev Torben Pryds Pedersen, der er medejer og i øvrigt også bærer titlen teknisk direktør udover den som administrerende.

Dengang forklarede selskabets bestyrelsesformand Peter Landrock valget af ny administrerende direktør således:

"Vi synes, det er rigtigt at have en administrerende direktør, der også har forstand på vores produkter, og det har Torben Pryds Pedersen."

Forventningerne til indeværende år er en fremgang i omsætningen på 25 procent og et resultat før skat på 8-10 millioner kroner.

Den positive udvikling fortsætter ifølge Cryptomathics årsberetning så forventningerne til 2008 er også et positivt resultat.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S