Cryptomathic får overskud med ejer ved roret

Det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic, der sidste år overlod posten som administrerende direktør til Torben Pryds Pedersen, vendte i 2006 adskillige år med millionunderskud til et positivt driftsresultat.

Store underskud i millionklassen har i årevis plaget det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic. Nu er skuden vendt, og i 2006 nåede Cryptomathic et overskud på godt en million kroner.

Forrige år viste regnskabet godt nok også et overskud i størrelsesordenen 17 millioner kroner, men det hang direkte sammen med ekstraordinære indtægter på mere end 24 millioner kroner for salg af patentrettigheder til moderselskabet.

Byttede direktører

Sidste efterår byttede Cryptomathic rundt på ledelsen, så den daværende administrerende direktør Henrik Elimar Sørensen trådte tilbage for i stedet at blive økonomidirektør.

Ny administrerende direktør blev Torben Pryds Pedersen, der er medejer og i øvrigt også bærer titlen teknisk direktør udover den som administrerende.

Dengang forklarede selskabets bestyrelsesformand Peter Landrock valget af ny administrerende direktør således:

"Vi synes, det er rigtigt at have en administrerende direktør, der også har forstand på vores produkter, og det har Torben Pryds Pedersen."

Forventningerne til indeværende år er en fremgang i omsætningen på 25 procent og et resultat før skat på 8-10 millioner kroner.

Den positive udvikling fortsætter ifølge Cryptomathics årsberetning så forventningerne til 2008 er også et positivt resultat.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,