Cryptomathic får overskud med ejer ved roret

Det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic, der sidste år overlod posten som administrerende direktør til Torben Pryds Pedersen, vendte i 2006 adskillige år med millionunderskud til et positivt driftsresultat.

Store underskud i millionklassen har i årevis plaget det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic. Nu er skuden vendt, og i 2006 nåede Cryptomathic et overskud på godt en million kroner.

Forrige år viste regnskabet godt nok også et overskud i størrelsesordenen 17 millioner kroner, men det hang direkte sammen med ekstraordinære indtægter på mere end 24 millioner kroner for salg af patentrettigheder til moderselskabet.

Byttede direktører

Sidste efterår byttede Cryptomathic rundt på ledelsen, så den daværende administrerende direktør Henrik Elimar Sørensen trådte tilbage for i stedet at blive økonomidirektør.

Ny administrerende direktør blev Torben Pryds Pedersen, der er medejer og i øvrigt også bærer titlen teknisk direktør udover den som administrerende.

Dengang forklarede selskabets bestyrelsesformand Peter Landrock valget af ny administrerende direktør således:

"Vi synes, det er rigtigt at have en administrerende direktør, der også har forstand på vores produkter, og det har Torben Pryds Pedersen."

Forventningerne til indeværende år er en fremgang i omsætningen på 25 procent og et resultat før skat på 8-10 millioner kroner.

Den positive udvikling fortsætter ifølge Cryptomathics årsberetning så forventningerne til 2008 er også et positivt resultat.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job