Cryptomathic får overskud med ejer ved roret

Det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic, der sidste år overlod posten som administrerende direktør til Torben Pryds Pedersen, vendte i 2006 adskillige år med millionunderskud til et positivt driftsresultat.

Store underskud i millionklassen har i årevis plaget det århusianske it-sikkerhedsfirma Cryptomathic. Nu er skuden vendt, og i 2006 nåede Cryptomathic et overskud på godt en million kroner.

Forrige år viste regnskabet godt nok også et overskud i størrelsesordenen 17 millioner kroner, men det hang direkte sammen med ekstraordinære indtægter på mere end 24 millioner kroner for salg af patentrettigheder til moderselskabet.

Byttede direktører

Sidste efterår byttede Cryptomathic rundt på ledelsen, så den daværende administrerende direktør Henrik Elimar Sørensen trådte tilbage for i stedet at blive økonomidirektør.

Ny administrerende direktør blev Torben Pryds Pedersen, der er medejer og i øvrigt også bærer titlen teknisk direktør udover den som administrerende.

Dengang forklarede selskabets bestyrelsesformand Peter Landrock valget af ny administrerende direktør således:

"Vi synes, det er rigtigt at have en administrerende direktør, der også har forstand på vores produkter, og det har Torben Pryds Pedersen."

Forventningerne til indeværende år er en fremgang i omsætningen på 25 procent og et resultat før skat på 8-10 millioner kroner.

Den positive udvikling fortsætter ifølge Cryptomathics årsberetning så forventningerne til 2008 er også et positivt resultat.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network