Estland under cyber-angreb fra Rusland

Heftige hacker-angreb på hjemmesider fra politiske partier og medievirksomheder i Estland har trukket EU og NATO med ind i opklaringen af de mystiske angreb. Det er endnu usikkert, hvem der står bag skaderne, som indtil nu løbet op i over 100 millioner kroner.

I tre uger har Estland været under heftig beskydning over nettet, hvor estiske hjemmesider falder på stribe.

Ifølge den estiske regering kommer cyber-angrebene fra russiske servere, hvor omkring en million computere har været i brug til at ramme det lille baltiske land på hjemmesider tilhørende regeringen, politiske partier, tre af de største nyhedsselskaber, Estlands to største banker og kommunikationsfirmaer.

Det skriver engelske The Guardian.

Estland og Rusland er i den værste diplomatiske krise siden opløsningen af Sovjetunionen, hvilket kulminerede for tre uger siden med estisk nedtagning af en russisk statue fra anden verdenskrig.

Derfor faldt mistanken først på en cyber-krigserklæring fra myndighederne i Rusland, hvilket fik NATO til at sende sikkerhedseksperter til Estland.

Men nu erkender den ansvarlige for forsvaret af de estiske hjemmesider, Hillar Aarelaid, at der også har været unormalt højt besøg på de estiske hjemmesider fra USA, Canada, Brasilien og en andre lande.

Rusland afviser angreb

Rusland har fredag afvist alle påstande om at angribe lillebroderen mod vest, og de estiske myndigheder efterforsker stadig, hvor attentaterne kommer fra.

Ifølge myndighederne har angrebene koster omkring en million kroner eller mere.

Angreb i tre bølger

Angrebene, der rammer hjemmesiderne og får dem til at gå ned, er kommet i tre bølger over de seneste par uger. På grund af de strategiske mål er både NATO og ikke mindst EU blevet trukket med ind i opklaringen.

Angrebene minder om dem Danmark kom ud for i forbindelse med Muhammed-krisen, hvor flere "denial of service" angreb ramte danske online-medier, der havde publiceret tegninger med profeten.

Også amerikanske medier har været ude for heftige angreb i forbindelse med landets invasion i Irak.

Dog betegnes offensiven mod de estiske myndigheder, som de værste verden endnu har set.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job