IBM: SOA-revolutionen er over os

Tema: Steve Mills, leder af IBM Software Group, mener, at den serviceorienterede arkitektur (SOA) nu for alvor er på vej ind i virksomhedernes it-infrastruktur. SOA er et essentielt redskab for den moderne virksomhed, mener han.

Artikel top billede

SOA handler om, hvordan teknologien kan bruges til at drive forretningen, og det er derfor, at vi også vil tale om SOA om ti år, mener Steve Mills.

Orlando, Florida: Du skal være effektiv. Du skal være fleksibel.

Det kontante budskab kom mandag ud ad munden på Steve Mills, øverste mand i IBM Software Group, da han stod foran 4.200 udviklere og forretningspartnere.

De er i denne uge samlet til konferencen IMPACT 2007, der tager udgangspunkt IBM’s SOA-platform, WebSphere.

Effektivitet og fleksibilitet er nemlig de mest fundamentale krav til moderne virksomheder, hvis de vil overleve, mener Steve Mills.

Og SOA er svaret på, hvordan virksomheden bliver i stand til at imødekomme kravene.

”Det er interessante er, at SOA er fundamentalt anderledes end noget, vi har set tidligere. Det er ikke teknologi for teknologiens skyld. Det handler om, hvordan teknologien kan bruges til at drive forretningen, og det er derfor, at vi også vil tale om SOA om 10 år,” siger Steve Mills.

IBM i førerposition

Et kig på det aktuelle SOA-verdenskort viser, at IBM ifølge analysebureauet WinterGreen Reseach har en markedsandel på 53 procent, og dermed sidder tungt på tronen som den dominerende leverandør med WebSphere som scepteret i hånden.

Nummer to, Microsoft, har en markedsandel på blot otte procent, mens spillere som SAP og Oracle hver har tre procent.

Førerpositionen er dog ikke det eneste, som Steve Mills og IBM med over 300.000 ansatte, heraf 7.500 i Danmark, kan glæde sig over.

Mens SOA-tankegangen efterhånden har eksisteret i en del år, mener IBM, at den nu er ved at være ligeså moden som de appelsiner, der hænger på træerne i solskinsstaten Florida, hvor SOA-konferencen løber af stablen.

”Det her er 2007. Nu er teknologierne her,” siger Steve Mills.

Handler ikke om it

Alligevel er IBM’s budskab ikke, at teknologierne skaber revolutionen.

For SOA handler nemlig slet ikke om teknologi, men snarere om spørgsmål om, hvordan man understøtter de behov, som en moderne virksomhed har.

Og det er her, at Steve Mills budskab om, at man skal være både effektiv og fleksibel for at overleve kommer ind i billedet.

I en stor organisation eksisterer der ofte læssevis af applikationer og systemer.

Men hvordan får man skabt sammenhængen imellem systemerne, så der kan udveksles data, og hvordan tilpasser sig hurtigst muligt de nye behov, der opstår, når forretningsstrategien justeres eller kunderne pludselig stiller nye krav?

”Ved at bruge SOA bliver virksomhederne i stand til at handle inden for uger frem for måneder. Den slags muligheder betaler investeringen igen,” forklarer IBM-chefen.

Stadig mange udfordringer

SOA er - ikke bare for IBM - et hot begreb i it-verdenen, og noget, som de færreste efterhånden mener blot er et fatamorgana, der vil gå i opløsning, når noget nyt og mere spændende træder frem på it-scenen.

IDC-analytikere har vurderet, at mindst 40 procent af virksomhederne implementerer eller overvejer at implementere SOA, og derfor er den serviceorienterede arkitektur heller ikke overraskende et af IBM’s mest centrale forretningsområder.

Selvom SOA-tankegangen dermed er godt på vej ind i mange moderne virksomheder, er vejen dog på ingen måder ryddet for forhindringer.

Der er nemlig stadig masser af barrierer, der skal brydes ned på vejen mod den ultimative serviceorienterede arkitektur, erkender Steve Mills.

Organisationen skal forstå og acceptere tankegangen bag SOA, og det kræver, at direktionen bliver overbevist om, at SOA er noget, det er værd at bruge penge på.

”Det store spørgsmål for alle virksomheder og enhver CIO er, om investeringen nu også betaler sig. Så man leder efter håndgribelige beviser, og de viser sig, når vores kunder oplever en øget fleksibilitet og muligheder for at genbruge de forskellige dele af infrastrukturen,” siger Steve Mills, der som chef for IBM’s Software Group åbnede SOA-konferencen i Florida.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo