TDC i venteposition efter nedbrud hos Skat

TDC ved endnu ikke, om selskabet mister sin største ip-telefonikunde efter mandagens massive tele-nedbrud hos Skat. Systemet er kollapset mindst fem gange på to år.

TDC er langtfra sikker på at slippe med en løftet pegefinger fra Skat efter mandagens massive telenedbrud, som for femte gang sendte skats telefonanlæg i sort.

Hos TDC fortæller Poul Victor Jensen, der er underdirektør hos TDC Totalløsninger, at Skat netop nu læser på den redegørelse om mandagens TDC-nedbrud, som telegiganten har fremsendt.

”Jeg kan ikke svare på, om Skat nøjes med at løfte pegefingeren denne her gang eller om der sker noget andet,” siger Poul Victor Jensen.

Først når redegørelsen er læst, og parterne har været i "tæt dialog", vil Skat ifølge kontorchef Steen Rydiger overveje, om TDC også fremover skal levere ip-telefoni til organisationen.

Kan have konsekvenser

Ifølge Poul Victor Jensen har TDC en kontrakt med Skat, som indeholder vilkår, som telegiganten skal opfylde.

Alligevel vil han være meget ked af at vurdere, om Skat har krav på en erstatning.

Men kontrakten kan indeholde en konsekvens af et nedbrud som mandagens, der for mindst femte gang forhindrede borgerne i at få kontakt med Skat.

Ukendt fremtid

Spørgsmålet er nu, om Skat endnu engang finder sig i nedbruddet eller om myndigheden har fået nok af de massive problemer.

Hos TDC har Poul Victor Jensen ikke noget bud på, hvad udfaldet bliver.

"Hvad forventer I at høre?"

”Det ved jeg ikke. Vi har lavet en redegørelse i forhold til hændelsesforløbet, som Skat kigger på i øjeblikket. Så tager vi en dialog med dem derfra.

Vi er selvfølgelig rigtig kede af at de her ting sker, og det er klart, at det accepterer Skat jo heller ikke. De har en serviceopgave for befolkningen. Så er det jo klart at telefonsystemet skal virke.”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos