A.P. Møller - Mærsk dropper jobkartel-aftaler

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller - Mærsk, fjerner jobkartel-aftale med IBM. Det sker efter en periode med hård kritik af de omstridte aftaler, der binder medarbejdere til deres job.

Jobkartel-aftalen mellem IBM og A.P. Møller Mærsk er fjernet.

Det er meldingen fra Danmarks største virksomhed A.P. Møller – Mærsk, der fjernede aftalerne i januar 2007 - to måneder efter, at Computerworld kunne afsløre, at A.P. Møller - Mærsk og IBM havde en hemmelig jobkartel-aftale med hinanden.

"Den gamle aftale blev ændret, og den omtalte jobklausul ophævet i januar 2007, efter at vi i i efteråret 2006 havde meddelt vores medarbejdere, at vi ikke havde i sinde at håndhæve klausulen," oplyser A.P. Møller – Mærsk til Computerworld.

Massiv kritik

Siden Computerworlds afsløring har kritikken haglet ned over aftalerne, og fagforeningerne har kaldt det alt fra stavsbinding til genindførsel af slaveri.

Men det er altså nu fortid hos A.P. Møller- Mærsk.

"Hovedaftalen imellem de to virksomheder (IBM og A.P. Møller - Mærsk. Red) indeholder ikke nogen jobklausuler, og da den internt i gruppen sætter standarden for alle aftaler mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk bør der i princippet ikke findes nogen jobklausuler. Det kan tilføjes, at det ikke er i vores interesse at have jobklausul-aftaler," oplyser rederigiganten til Computerworld.

Firmaet har ikke yderligere at tilføje og ønsker ikke at uddybe, hvorfor virksomheden har valgt at ophæve jobklausulen, forklarer pressemedarbejder Rikke Fabian Jensen fra A.P. Møller - Mærsk.

Tidligere aftale

Aftalen mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk blev oprindeligt indgået mellem A.P. Møller - Mærsk og Mærsk Data i maj 2004, da forhandlingerne om et frasalg af Mærsk Data til IBM var ved at falde på plads og A.P. Møller - Mærsk ønskede at gøre Mærsk Data mere attraktiv over for bejleren.

Da salget faldt på plads 17. august 2004, overtog den nye Mærsk Data-ejer, IBM, de juridiske forpligtelser i aftalen.

En af forpligtigelserne var en såkaldt non-solicitationsklausul, der forbyder virksomhederne på nogen måde at ansætte hinandens medarbejdere.

Denne klausul er nu fjernet.

IBM, der har meldt ud at den ønsker færrest muligt jobklausuler, ønsker ikke at kommentere hvorvidt der i dag eksisterer en jobklausul med A.P. Møller - Mærsk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS