A.P. Møller - Mærsk dropper jobkartel-aftaler

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller - Mærsk, fjerner jobkartel-aftale med IBM. Det sker efter en periode med hård kritik af de omstridte aftaler, der binder medarbejdere til deres job.

Jobkartel-aftalen mellem IBM og A.P. Møller Mærsk er fjernet.

Det er meldingen fra Danmarks største virksomhed A.P. Møller – Mærsk, der fjernede aftalerne i januar 2007 - to måneder efter, at Computerworld kunne afsløre, at A.P. Møller - Mærsk og IBM havde en hemmelig jobkartel-aftale med hinanden.

"Den gamle aftale blev ændret, og den omtalte jobklausul ophævet i januar 2007, efter at vi i i efteråret 2006 havde meddelt vores medarbejdere, at vi ikke havde i sinde at håndhæve klausulen," oplyser A.P. Møller – Mærsk til Computerworld.

Massiv kritik

Siden Computerworlds afsløring har kritikken haglet ned over aftalerne, og fagforeningerne har kaldt det alt fra stavsbinding til genindførsel af slaveri.

Men det er altså nu fortid hos A.P. Møller- Mærsk.

"Hovedaftalen imellem de to virksomheder (IBM og A.P. Møller - Mærsk. Red) indeholder ikke nogen jobklausuler, og da den internt i gruppen sætter standarden for alle aftaler mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk bør der i princippet ikke findes nogen jobklausuler. Det kan tilføjes, at det ikke er i vores interesse at have jobklausul-aftaler," oplyser rederigiganten til Computerworld.

Firmaet har ikke yderligere at tilføje og ønsker ikke at uddybe, hvorfor virksomheden har valgt at ophæve jobklausulen, forklarer pressemedarbejder Rikke Fabian Jensen fra A.P. Møller - Mærsk.

Tidligere aftale

Aftalen mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk blev oprindeligt indgået mellem A.P. Møller - Mærsk og Mærsk Data i maj 2004, da forhandlingerne om et frasalg af Mærsk Data til IBM var ved at falde på plads og A.P. Møller - Mærsk ønskede at gøre Mærsk Data mere attraktiv over for bejleren.

Da salget faldt på plads 17. august 2004, overtog den nye Mærsk Data-ejer, IBM, de juridiske forpligtelser i aftalen.

En af forpligtigelserne var en såkaldt non-solicitationsklausul, der forbyder virksomhederne på nogen måde at ansætte hinandens medarbejdere.

Denne klausul er nu fjernet.

IBM, der har meldt ud at den ønsker færrest muligt jobklausuler, ønsker ikke at kommentere hvorvidt der i dag eksisterer en jobklausul med A.P. Møller - Mærsk.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S