Arbejdsgivere: Firmaer bør ophæve jobkartel-aftaler

Arbejdsgiver-organisationerne opfordrer danske virksomheder til at følge i kølvandet på A.P. Møller - Mærsk og skille sig af med unødvendige jobkarteller.

Artikel top billede

Tom Togsverd, direktør i ITEK: "Det er rimeligt, at der nu gøres rent bord."

Meldingen fra Danmarks største virksomhed A.P. Møller - Mærsk om at ophæve selskabet jobkartel-aftale med IBM, er et eksempel, som andre virksomheder bør følge.

Det mener Dansk Arbejdsgiverforening og Dansk Industri.

"Man kan kun opfordre andre til at følge eksemplet. Arbejdsmarkedet lever generelt bedst med, at medarbejdere kan flytte sig derhen, hvor der er brug for dem, og hvor de gerne vil være," siger ansættelses-retchef Flemming Dreesen fra Dansk Arbejdsgiverforening.

Begrænset periode

Også direktør i ITEK under Dansk Industri, Tom Togsverd, glæder sig over beslutningen fra Esplanaden.

"Som det fremgår af vor god skik-anbefaling, bør jobklausuler være målrettede og tidsbegrænsede. Samtidig har vi peget på betydningen af, at der i forbindelse med opkøb og fusioner bør være et større spillerum. Eftersom at handlen er mere end to år gammel, må det være rimeligt, at der nu gøres rent bord." siger han.

Aftalen blev netop indgået mellem A.P. Møller - Mærsk og det daværende Mærsk Data, inden denne blev købt af IBM.

Ikke behov for lov

De to organisationer mener samtidig, at dette viser, at der slet ikke er behov for lovgivning på området.

"Det beviser, at vort erhverv selv kan finde ud af at klare sagerne - og at lovgivning er unødvendig." siger Tom Togsverd.

1. juni andenbehandles et lovforslag i Folketinget stillet af oppositionen, der vil forbyde både de hemmelige og ikke-hemmelige jobkarteller.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job