DR Update ingen seermagnet på førstedagen

Seertallene nåede ikke over 1.500 samtidige brugere på premieredagen for DR Update. DR erklærer sig dog meget tilfreds med antallet af unikke brugere og den tekniske afvikling på den nye kanal, selvom plug-in'et til Mac-brugere samt lyden svigtede.

Torsdag blev DR's nyeste websatsning DR Update sendt i cyberspace, og seertilslutningen på premiere-dagen var begrænset.

På trods af at DR har gjort klar til 4.500 samtidige seere, så nåede seertallene kun op på omkring 1.500 i de travleste perioder.

"Det var ikke en stor nyhedsdag, hvilket selvfølgelig spiller ind på seertallene. Jeg er helt sikker på, at vi vil have mange flere samtidige seere i breaking news-situationer," lyder det fra udviklingschef på nye medier, Erik Henz Kjeldsen.

Han fortæller, at DR Update havde 1.200 til 1.500 samtidige seere spredt ud på hele dagen.

86.695 unikke besøgende

DR havde i alt 86.695 unikke besøgende på premieredagen, hvilket DR betegner som en succes.

"Det så længe ud til at blive omkring 50.000 seere, men seertallet rykkede kraftigt i vejret om aftenen," siger chef på dr.dk Nicolai Porsbo til Computerworld.

Han erkender dog, at den nye kanal ikke nåede op på grænseværdien af samtidige seere.

"Seertallene lå jævnt spredt ud over hele dagen, men DR Update er jo også ment til at være et tilbud, som man kan bruge for hurtigt at blive opdateret og måske forsvinde igen," siger Nicolai Porsbo.

Få tekniske uheld

Erik Henz Kjeldsen erklærer sig rigtig godt tilfreds med teknikken på DR Update.

"Det hele kørte, som det skulle. Vi havde lidt problemer med plug-in'et til Mac-brugerne, men det opdagede vi relativt hurtigt internt. Derudover var der også lidt knas med lyden, men al begyndelse er jo svær," siger han.

Problemerne med lyden skyldes, at indslagene er produceret hver for sig, og lyden ikke er indstillet på samme niveau.

DR vil derfor nu kigge på, hvordan den noget brogede lydoplevelse kan forbedres, så brugerne ikke skal skrue op og ned på volumeknappen mellem indslagene.

Fremtidige udfordringer

Selvom teknikken kørte nogenlunde som planlagt forudser Erik Henz Kjeldsen, at der kan komme visse problemstillinger, når og hvis seertallene tager en himmelflugt ved folketingsvalg, royale bryllupper og rydninger af ungdomshuse.

"Vi kan skalere kvaliteten rimelig hurtig, så vi kan servicere 20.000 samtidige seere i en kvalitet på 256 kilo bit per sekund. Men det bliver jo spændende bliver, når vi skal gøre det første gang," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S