DR Update ingen seermagnet på førstedagen

Seertallene nåede ikke over 1.500 samtidige brugere på premieredagen for DR Update. DR erklærer sig dog meget tilfreds med antallet af unikke brugere og den tekniske afvikling på den nye kanal, selvom plug-in'et til Mac-brugere samt lyden svigtede.

Torsdag blev DR's nyeste websatsning DR Update sendt i cyberspace, og seertilslutningen på premiere-dagen var begrænset.

På trods af at DR har gjort klar til 4.500 samtidige seere, så nåede seertallene kun op på omkring 1.500 i de travleste perioder.

"Det var ikke en stor nyhedsdag, hvilket selvfølgelig spiller ind på seertallene. Jeg er helt sikker på, at vi vil have mange flere samtidige seere i breaking news-situationer," lyder det fra udviklingschef på nye medier, Erik Henz Kjeldsen.

Han fortæller, at DR Update havde 1.200 til 1.500 samtidige seere spredt ud på hele dagen.

86.695 unikke besøgende

DR havde i alt 86.695 unikke besøgende på premieredagen, hvilket DR betegner som en succes.

"Det så længe ud til at blive omkring 50.000 seere, men seertallet rykkede kraftigt i vejret om aftenen," siger chef på dr.dk Nicolai Porsbo til Computerworld.

Han erkender dog, at den nye kanal ikke nåede op på grænseværdien af samtidige seere.

"Seertallene lå jævnt spredt ud over hele dagen, men DR Update er jo også ment til at være et tilbud, som man kan bruge for hurtigt at blive opdateret og måske forsvinde igen," siger Nicolai Porsbo.

Få tekniske uheld

Erik Henz Kjeldsen erklærer sig rigtig godt tilfreds med teknikken på DR Update.

"Det hele kørte, som det skulle. Vi havde lidt problemer med plug-in'et til Mac-brugerne, men det opdagede vi relativt hurtigt internt. Derudover var der også lidt knas med lyden, men al begyndelse er jo svær," siger han.

Problemerne med lyden skyldes, at indslagene er produceret hver for sig, og lyden ikke er indstillet på samme niveau.

DR vil derfor nu kigge på, hvordan den noget brogede lydoplevelse kan forbedres, så brugerne ikke skal skrue op og ned på volumeknappen mellem indslagene.

Fremtidige udfordringer

Selvom teknikken kørte nogenlunde som planlagt forudser Erik Henz Kjeldsen, at der kan komme visse problemstillinger, når og hvis seertallene tager en himmelflugt ved folketingsvalg, royale bryllupper og rydninger af ungdomshuse.

"Vi kan skalere kvaliteten rimelig hurtig, så vi kan servicere 20.000 samtidige seere i en kvalitet på 256 kilo bit per sekund. Men det bliver jo spændende bliver, når vi skal gøre det første gang," siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S