DR Update ingen seermagnet på førstedagen

Seertallene nåede ikke over 1.500 samtidige brugere på premieredagen for DR Update. DR erklærer sig dog meget tilfreds med antallet af unikke brugere og den tekniske afvikling på den nye kanal, selvom plug-in'et til Mac-brugere samt lyden svigtede.

Torsdag blev DR's nyeste websatsning DR Update sendt i cyberspace, og seertilslutningen på premiere-dagen var begrænset.

På trods af at DR har gjort klar til 4.500 samtidige seere, så nåede seertallene kun op på omkring 1.500 i de travleste perioder.

"Det var ikke en stor nyhedsdag, hvilket selvfølgelig spiller ind på seertallene. Jeg er helt sikker på, at vi vil have mange flere samtidige seere i breaking news-situationer," lyder det fra udviklingschef på nye medier, Erik Henz Kjeldsen.

Han fortæller, at DR Update havde 1.200 til 1.500 samtidige seere spredt ud på hele dagen.

86.695 unikke besøgende

DR havde i alt 86.695 unikke besøgende på premieredagen, hvilket DR betegner som en succes.

"Det så længe ud til at blive omkring 50.000 seere, men seertallet rykkede kraftigt i vejret om aftenen," siger chef på dr.dk Nicolai Porsbo til Computerworld.

Han erkender dog, at den nye kanal ikke nåede op på grænseværdien af samtidige seere.

"Seertallene lå jævnt spredt ud over hele dagen, men DR Update er jo også ment til at være et tilbud, som man kan bruge for hurtigt at blive opdateret og måske forsvinde igen," siger Nicolai Porsbo.

Få tekniske uheld

Erik Henz Kjeldsen erklærer sig rigtig godt tilfreds med teknikken på DR Update.

"Det hele kørte, som det skulle. Vi havde lidt problemer med plug-in'et til Mac-brugerne, men det opdagede vi relativt hurtigt internt. Derudover var der også lidt knas med lyden, men al begyndelse er jo svær," siger han.

Problemerne med lyden skyldes, at indslagene er produceret hver for sig, og lyden ikke er indstillet på samme niveau.

DR vil derfor nu kigge på, hvordan den noget brogede lydoplevelse kan forbedres, så brugerne ikke skal skrue op og ned på volumeknappen mellem indslagene.

Fremtidige udfordringer

Selvom teknikken kørte nogenlunde som planlagt forudser Erik Henz Kjeldsen, at der kan komme visse problemstillinger, når og hvis seertallene tager en himmelflugt ved folketingsvalg, royale bryllupper og rydninger af ungdomshuse.

"Vi kan skalere kvaliteten rimelig hurtig, så vi kan servicere 20.000 samtidige seere i en kvalitet på 256 kilo bit per sekund. Men det bliver jo spændende bliver, når vi skal gøre det første gang," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS