A+ sluger FasCom - flere opkøb på vej

Teleselskabet A+ vil op og spise kirsebær med de store igennem indkøb. Med købet af FasCom bevæger selskabet sig nu ind på antenneområdet og vil i 2009 servicere 150.000 danske husstande.

Artikel top billede

Direktør for A+, Henrik Lind, er sulten efter flere opkøb.

Teleselskabet A+ har været ude og bruge af sin kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner fra LD Equity.

Forretten til at stille selskabets indkøbssult blev medieleverandøren FasCom, der efter 60 år i antennebranchen nu er under A+ ejerskab.

FasCom har 27.000 radio- og tv-kunder og leverer bredbånd til 16.000 husstande.

"Vi skal ikke bare sælge bredbånd. Med vores køb af FasCom kan vi nu også bevæge os ind på antenne-området og udvide vores kundeportefølje," fortæller administrerende direktør i A+, Henrik Lind, til Computerworld.

Han forklarer samtidigt, at selskabet har en langsigtet indkøbsstrategi og dette køb kun er forretten.

"Vi har kig på flere forretninger ude i fremtiden, så vi kan komme op blandt landets fire største bredbåndsleverandører," fortæller Henrik Lind.

A+ har aktuelle planer om at nå op på i alt 150.000 kunder i 2009.

Hemmelig pris

Hverken A+ eller FasCom ønsker at oplyse, hvad A+ har betalt for FasCom.

"Vi har aftalt at holde det hemmeligt, så det må I respektere," lyder det fra direktøren.

Han oplyser samtidigt, at alle 35 medarbejdere hos FasCom beholder deres job.

"Når vi er i gang med at ekspandere, så er det sidste vi tænker på at afskedige medarbejdere," forklarer Henrik Lind.

Begejstring hos FasCom

Hos FasCom er der begejstring over aftalen.

”Vi bliver en del af en større koncern, og dermed får vi bedre mulighed for at sælge vores services og installationer på markedet. Der er ingen tvivl om, at der vil ske en række konsolideringer i branchen, og dem har vi ønsket at være en del af”, lyder det fra Tina Kaa, administrerende direktør i FasCom, i en pressemeddelelse.

Både medarbejdere og kunder bliver i FasCom-regi.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job