Statens tetra-valg kan ramme danske TetraStar hårdt

Statens tetra-afgørelser kan ødelægge TetraStars forretning. "Det lugter af ekspropriation," siger ejeren, den sønderjyske tele-rigmand, Hans Damm.

Artikel top billede

TetraStar kan blive nødt til at lukke sit danske tetra-netværk, efter konkurrenterne Motorola og Zenitel løb med ordren til fremtidens beredskabsnet, SINE.

Sådan lyder det fra Hans Damm, der både ejer Tetrastar, der fungerer som operatør, og Damm Cellular Systems, der producerer basestationer til tetranetværk.

"Det har fatale konsekvenser," fastslår Hans Damm.

Tilbuddet er stadig gyldigt

Tetra er en standard for radiokommunikation, som bliver brugt i cirka 80 lande.

I Danmark har kun Dansk Beredskabskommunikation og TetraStar licenser til tetra.

Dansk Beredskabskommunikation er ejet af Motorola og Zenitel og vandt i fredags en milliardordre om at bygge fremtidens beredskabsnet, baseret på tetra.

Officielt er udbudsrunden endnu ikke slut, og Hans Damm slår derfor fast, at tilbuddet fra TetraStar og selskabets allierede stadig er gyldigt.

Alliancen tæller virksomhederne SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Ny lov fjerner TetraStars kundegrundlag

Reelt er slaget om SINE tabt. Og tabet er værre end først forventet.

For nyligt vedtog Folketinget nemlig at tvinge alle beredskabsmyndigheder i staten, kommunerne og regionerne til at benytte det kommende landsdækkende radionet.

I første paragraf står det, at forsvarsministeren også kan vælge at tvinge private over på SINE.

Hans Damm mener, at loven er så uklar, at den kan betyde, at TetraStars kundegrundlag forsvinder.

"Vi ved ikke, om det omfatter taxaer eller lignende. Vi ved ikke, om vi har alle vores civile kunder længere," siger Hans Damm.

"Det lugter af ekspropriation."

Erstatningskrav mod staten

I forvejen har en række andre radiokommunikationsaktører lagt sag an mod staten på grund af den nye lov, som de kalder konkurrenceforvridende.

Hans Damm vil ikke direkte sige, om TetraStar kræver penge tilbage fra staten, men "vil forholde sig til det", når han kommer hjem fra en konference i Spanien.

Motorola vil ikke kommentere, hvad de har tilbudt for at blive leverandør på SINE, da kontrakten endnu ikke er underskrevet.

"Vi er meget glade, og vi er meget stolte over, at vi er blevet valgt som leverandør," siger Bo Wassberg, der er administrende direktør for både Motorola og Dansk Beredskabskommunikation.

Analysehuset Gartner har anslået, at der skal bruges mellem 1,9 og 2,4 milliarder kroner på infrastruktur og Tetra-udstyr til det danske beredskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S