Statens tetra-valg kan ramme danske TetraStar hårdt

Statens tetra-afgørelser kan ødelægge TetraStars forretning. "Det lugter af ekspropriation," siger ejeren, den sønderjyske tele-rigmand, Hans Damm.

Artikel top billede

TetraStar kan blive nødt til at lukke sit danske tetra-netværk, efter konkurrenterne Motorola og Zenitel løb med ordren til fremtidens beredskabsnet, SINE.

Sådan lyder det fra Hans Damm, der både ejer Tetrastar, der fungerer som operatør, og Damm Cellular Systems, der producerer basestationer til tetranetværk.

"Det har fatale konsekvenser," fastslår Hans Damm.

Tilbuddet er stadig gyldigt

Tetra er en standard for radiokommunikation, som bliver brugt i cirka 80 lande.

I Danmark har kun Dansk Beredskabskommunikation og TetraStar licenser til tetra.

Dansk Beredskabskommunikation er ejet af Motorola og Zenitel og vandt i fredags en milliardordre om at bygge fremtidens beredskabsnet, baseret på tetra.

Officielt er udbudsrunden endnu ikke slut, og Hans Damm slår derfor fast, at tilbuddet fra TetraStar og selskabets allierede stadig er gyldigt.

Alliancen tæller virksomhederne SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Ny lov fjerner TetraStars kundegrundlag

Reelt er slaget om SINE tabt. Og tabet er værre end først forventet.

For nyligt vedtog Folketinget nemlig at tvinge alle beredskabsmyndigheder i staten, kommunerne og regionerne til at benytte det kommende landsdækkende radionet.

I første paragraf står det, at forsvarsministeren også kan vælge at tvinge private over på SINE.

Hans Damm mener, at loven er så uklar, at den kan betyde, at TetraStars kundegrundlag forsvinder.

"Vi ved ikke, om det omfatter taxaer eller lignende. Vi ved ikke, om vi har alle vores civile kunder længere," siger Hans Damm.

"Det lugter af ekspropriation."

Erstatningskrav mod staten

I forvejen har en række andre radiokommunikationsaktører lagt sag an mod staten på grund af den nye lov, som de kalder konkurrenceforvridende.

Hans Damm vil ikke direkte sige, om TetraStar kræver penge tilbage fra staten, men "vil forholde sig til det", når han kommer hjem fra en konference i Spanien.

Motorola vil ikke kommentere, hvad de har tilbudt for at blive leverandør på SINE, da kontrakten endnu ikke er underskrevet.

"Vi er meget glade, og vi er meget stolte over, at vi er blevet valgt som leverandør," siger Bo Wassberg, der er administrende direktør for både Motorola og Dansk Beredskabskommunikation.

Analysehuset Gartner har anslået, at der skal bruges mellem 1,9 og 2,4 milliarder kroner på infrastruktur og Tetra-udstyr til det danske beredskab.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S