Statens tetra-valg kan ramme danske TetraStar hårdt

Statens tetra-afgørelser kan ødelægge TetraStars forretning. "Det lugter af ekspropriation," siger ejeren, den sønderjyske tele-rigmand, Hans Damm.

Artikel top billede

TetraStar kan blive nødt til at lukke sit danske tetra-netværk, efter konkurrenterne Motorola og Zenitel løb med ordren til fremtidens beredskabsnet, SINE.

Sådan lyder det fra Hans Damm, der både ejer Tetrastar, der fungerer som operatør, og Damm Cellular Systems, der producerer basestationer til tetranetværk.

"Det har fatale konsekvenser," fastslår Hans Damm.

Tilbuddet er stadig gyldigt

Tetra er en standard for radiokommunikation, som bliver brugt i cirka 80 lande.

I Danmark har kun Dansk Beredskabskommunikation og TetraStar licenser til tetra.

Dansk Beredskabskommunikation er ejet af Motorola og Zenitel og vandt i fredags en milliardordre om at bygge fremtidens beredskabsnet, baseret på tetra.

Officielt er udbudsrunden endnu ikke slut, og Hans Damm slår derfor fast, at tilbuddet fra TetraStar og selskabets allierede stadig er gyldigt.

Alliancen tæller virksomhederne SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Ny lov fjerner TetraStars kundegrundlag

Reelt er slaget om SINE tabt. Og tabet er værre end først forventet.

For nyligt vedtog Folketinget nemlig at tvinge alle beredskabsmyndigheder i staten, kommunerne og regionerne til at benytte det kommende landsdækkende radionet.

I første paragraf står det, at forsvarsministeren også kan vælge at tvinge private over på SINE.

Hans Damm mener, at loven er så uklar, at den kan betyde, at TetraStars kundegrundlag forsvinder.

"Vi ved ikke, om det omfatter taxaer eller lignende. Vi ved ikke, om vi har alle vores civile kunder længere," siger Hans Damm.

"Det lugter af ekspropriation."

Erstatningskrav mod staten

I forvejen har en række andre radiokommunikationsaktører lagt sag an mod staten på grund af den nye lov, som de kalder konkurrenceforvridende.

Hans Damm vil ikke direkte sige, om TetraStar kræver penge tilbage fra staten, men "vil forholde sig til det", når han kommer hjem fra en konference i Spanien.

Motorola vil ikke kommentere, hvad de har tilbudt for at blive leverandør på SINE, da kontrakten endnu ikke er underskrevet.

"Vi er meget glade, og vi er meget stolte over, at vi er blevet valgt som leverandør," siger Bo Wassberg, der er administrende direktør for både Motorola og Dansk Beredskabskommunikation.

Analysehuset Gartner har anslået, at der skal bruges mellem 1,9 og 2,4 milliarder kroner på infrastruktur og Tetra-udstyr til det danske beredskab.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job