Eltel Networks overtages af kapitalfond

Kapitalfonden 3i køber det nordiske netværks-selskab Eltel Networks, der har 700 medarbejdere i Danmark. Planen er at fortsætte som hidtil.

De omkring 700 danske medarbejdere i Eltel Networks får ny arbejdsgiver. Kapitalfonden 3i køber Eltel Networks af Industri Kapital og TeliaSonera for et ikke offentliggjort beløb.

Eltel Networks, der samlet set har 8.200 medarbejdere, implementerer og servicerer blandt andet løsninger til tele- og datakommunikation.

Her i Danmark er de største kunder Sonofon, BaneDanmark og Københavns Kommune, og der er ikke umiddelbart noget, der tyder på, at ejerskiftet får den store betydning for virksomheden med dansk hovedkontor i Glostrup.

"Vores mål med dette opkøb er at fortsætte Eltel's stærke arbejde og spændende væksstrategi. Vi investerer i virksomheder, der har fremragende fundamenter og potentialer," udtaler Hannu Isohaaro Partner, landechef, 3i.

Direktør bliver

I 2006 havde Eltel Networks en omsætning på omkring 5,6 milliarder kroner. Selskabet har aktiviteter i hele Europa, primært i Norden, Baltikum og Polen.

Tuomo Rönkkö, administrerende direktør i Eltel Group Corporation, bliver indtil videre på posten – tilsyneladende efter ønske fra den nye ejer 3i.

"Dette ejerskifte er en positiv bekræftelse på Eltels handlinger og vækstpotentiale," siger Tuomo Rönkkö.

"Det er beroligende at vide, at 3i vil have virksomheden til at vokse ved at fortsætte med at implementere de vækstplaner, vi forfølger," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S