IBM får følgeskab på anklagebænken i jobkartel-sag

En ny retssag om jobkarteller er på vej - denne gang i medicinalbranchen. Dermed kommer IBM ikke til at sidde alene på anklagebænken i de danske retssale.

Artikel top billede

Claus Bobjerg Juul, der har sagsøgt IBM for jobkarteller, er ikke længere den eneste dansker, der har sagsøgt sin arbejdsgiver for de hemmelige karteller.

Sikkerhedskonsulent Claus Juul Bobjerg fra IBM var den første, der lagde sag an mod sin egen arbejdsgiver, fordi firmaet havde jobkartel-aftaler.

Nu er turen kommet til medicinalbranchen, hvor Clinical Trial Manager Anne-Marie Rosenknach Larsen sagsøger firmaet Encorium Denmark, der er underleverandør i medicinalindustrien, for jobkarteller.

"Det handler om, at et firma naturligvis skal behandle dets ansatte med almindelig anstændighed. Blandt andet skal det selvfølgelig oplyse om de vilkår, som de ansatte arbejder under. Det er firmaet forpligtet til," siger Anne-Marie Rosenknach Larsen, der er specialiseret i at arbejde med kliniske forsøg.

Det er fagforeningen Pharmadanmark, der organiserer akademikere på lægemiddelområdet, der fører sagen for dets medlem.

Claus Juul Bobjerg sagsøger IBM for 180.000 kroner, mens Anne-Marie Rosenknach Larsen forlanger 208.000 kroner.

Præcedens for it-branchen

Retssagen kan få stor principiel betydning for ansatte i it-branchen, hvor jobkarteller er meget udbredte.

Skulle Claus Juul Bobjerg og Prosa tabe deres sag, fordi retten finder at han ikke var underlagt den aftale, som IBM lavede med A.P. Møller Mærsk, vil den nye retssag skabe afklaring på området.

Der er nemlig ingen tvivl om, at Anne-Marie Rosenknach Larsen var underlagt den aftale Encorium Denmark har indgået.

Hun blev først næsten ansat hos et andet firma, men det skulle der spørges om lov til inden de skrev under på ansættelseskontrakten, men Encorium Denmark nægtede Anne-Marie Rosenknach Larsen at tage jobbet.

Hun vil ikke røbe navnet på det andet firma, da hun vil holde dørene åbne for mulig ansættelse der i fremtiden.

Arbejdsretten også i sving

Samtidig med de to retssager, har LO hevet hele fem virksomheder i arbejdsretten, fordi LO mener at virksomhederne med jobkarteller bryder overenskomstaftalen.

Også disse sager kan få principiel betydning for arbejdsgiverne i den danske it-branche.

Der falder tidligst dom i sagen mod Encorium Denmark i foråret 2008.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job